Dokument archiwalny

Dwie Krakowskie Reprezentantki Polski walczą w Kuwejcie o medale Mistrzostw Świata

Dudek Martyna – Mistrzyni Polski w grze singlowej oraz Lach Laura – wicemistrzyni Polski w super-solo zostały powołane do Kadry Polski w Speed-ballu i w czwartek wraz z resztą Kadry Polski wyleciały z Krakowskich Balic reprezentować nasz Kraj na Mistrzostwach Świata w Kuwejcie.

Dwie Krakowskie Reprezentantki Polski walczą w Kuwejcie o medale Mistrzostw Świata
Fot. www.speed-ball.pl

Speed-ball to sport z rakietkami, który od wszystkich innych różni się tym, że piłeczka  umocowana jest do statywu na specjalnej żyłce. Zadaniem zawodników jest odbijanie piłeczki w taki sposób aby nadać jej odpowiedni kierunek rotacji wokół statywu. Speed-ball to nie tylko wręcz ekwilibrystyczne  widowisko, ale gra niezwykle dynamiczna.

Historia speed-ballu sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to narodził się na plażach Egiptu. Jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sportów w Polsce, a Kraków jest jego polską kolebką.

To w naszym mieście końcem września odbyły się III Mistrzostwa Polski, które Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Mistrzostwa wyłoniły 7-osobową Reprezentację Polski, która pod przewodnictwem Przemysława Wolana – Prezesa Federacji Speed-ball Polska poleciała właśnie do Kuwejtu, aby tam walczyć o medale Mistrzostw Świata. W skład Reprezentacji weszły dwie Krakowskie Zawodniczki.

Martyna Dudek – osiemnastoletnia, ale mimo młodego wieku doświadczona już Zawodniczka. Trzykrotnie brała udział w Mistrzostwach Świata, za każdym razem wracając z medalem i udowadniając, że jest jedną z najlepszych zawodniczek na świecie. Tak sama komentuje swój start:

- W Kuwejcie ostatni raz będę miała szansę powalczyć w kategorii juniorów i chcę udowodnić, że ciężka praca procentuje sukcesami. Nie będzie łatwo, bo wiem że przeciwniczki z Egiptu, Indii czy Tunezji również bardzo mocno pracowały cały rok od poprzednich Mistrzostw, ale dam z siebie wszystko, aby powalczyć o najwyższy stopień podium.

Laura Lach – piętnastoletnia, krakowska Zawodniczka. Aktualna Wicemistrzyni Polski w super-solo, czyli grze indywidualnej na czas. Kuwejt to jej pierwsze Międzynarodowe zawody, jednak Laura leci pełna motywacji:

- Ciężko przepracowałam cały rok i poskutkowało to wicemistrzostwem Polski. Władze Federacji postanowiły we mnie zainwestować i otrzymałam powołanie do Kadry. Będę startować w super-solo juniorek i seniorek, oraz w sztafecie seniorskiej. Zagram najlepiej jak potrafię i mam nadzieję, że dołożę swoją cegiełkę do osiągnieć Reprezentacji.

Mistrzostwa Odbywają się w Kuwejcie w sobotę i niedzielę. Naszym zawodnikom kibicował będzie osobiście również Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kuwejcie. Trzymamy kciuki i czekamy na informacje o medalach!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JERZY GĄSIOROWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Sportu