Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Szymon Gatlik

Tego musisz spróbować w święta

2023-12-12

Gdzie zaopatrzyć się w ryby na wigilię? Jakie typowo krakowskie dania zjeść podczas świąt? Dokąd udać się na wyjątkowy, świąteczny spacer? Na te pytania odpowiada przewodnik po Krakowie i przewodnik kulinarny Szymon Gatlik. Rozmawia z nim Tadeusz Mordarski.

Kraków stawia na rodzinę

2023-11-20

– Kraków stawia na rodzinę i mamy dla niej naprawdę bogatą ofertę – zapewniają władze miasta. Chcą przekonać młodych ludzi, by właśnie w stolicy Małopolski decydowali się zakładać i powiększać rodziny. Jakie zatem ułatwienia i rozwiązania Gmina proponuje rodzicom i ich pociechom?

Rodziny mogą liczyć na naszą pomoc

2023-11-20

– Moje drzwi są cały czas otwarte. Jeśli ktoś ma jakiś problem lub pomysł na usprawnienie polityki rodzinnej, zapraszam. Zresztą kilka inicjatyw powstało właśnie dzięki takim spotkaniom – zapewnia zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. W rozmowie z Tadeuszem Mordarskim zwraca uwagę na najistotniejsze potrzeby krakowskich rodzin oraz mówi, w jaki sposób Kraków chce zachęcić sektor prywatny do inwestowania w rodziny.

Ryszard Kozik

Takie patronaty to ja lubię!

2023-11-20

Zmierzający nam powoli do końca 2023 r. miał kilkoro patronów blisko związanych z Krakowem: Jana Matejkę, Jerzego Nowosielskiego, Włodzimierza Tetmajera i Wisławę Szymborską. Nie były to bynajmniej patronaty jedynie symboliczne, bo zadziało się dzięki nim w kulturze (nie tylko krakowskiej) naprawdę dużo.

Twoja podróż Guliwera zaczyna się w Lesie Wolskim

2023-11-08

Ani autor tego tekstu, ani osoba, która będzie go czytać, nie zdają sobie w pełni sprawy z tego, że jesień jest podstępną wiedźmą. Mami nas, oszałamia kolorami, składa liczne obietnice ciepłymi promieniami słońca, złoci świat, a w swoich sztuczkach jest tak przekonująca, że wierzy się jej w zasadzie bezgranicznie. Aż tu nagle pewnego dnia budzisz się, wyglądasz przez okno, przecierasz oczy i myślisz, że to chyba jakiś żart.

Beata Schechtel-Mączka

Seniorze, zapamiętaj ten numer telefonu i adres

2023-11-08

Pytają o wszystko. Proszą o pomoc. A czasem chcą po prostu porozmawiać. Działające w Krakowie Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów jest prawdziwą bazą wiedzy dla starszych mieszkańców naszego miasta.

Jak żyć dłużej, zdrowo i radośnie

2023-11-08

Przejścia na emeryturę nie uważa się za przywilej, tylko za ustąpienie miejsca, zepchnięcie na margines. Osoby starsze czują się tym dotknięte, zamykają się w domach. Tymczasem powinniśmy zapraszać je do wspólnego działania – mówi Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Rozmawiał z nią Tadeusz Mordarski.

Ryszard Kozik

Książki są także do „smakowania”

2023-11-08

Jest! Ukazało się nareszcie drugie, dwutomowe, poszerzone i zaktualizowane wydanie „Encyklopedii Krakowa”, sygnowane przez Bibliotekę Kraków i Muzeum Krakowa. Zapowiadałem je, więc powtarzał się nie będę – odsyłam do księgarń (stacjonarnej i wirtualnej) Muzeum Krakowa. Fakt ten stał się jednak dla mnie pretekstem do refleksji innego rodzaju. Otóż należę do tych, którzy bardzo niechętnie żegnają się z książkami drukowanymi.

Nie oceniaj, czytaj!

2023-10-25

Dla moich wnuków stare lektury są niestrawne, staroświeckie. Trzeba więc, by instytucje kultury podsuwały ludziom dobre książki – twierdzi Witold Bereś, dziennikarz i autor książek. W rozmowie z Tadeuszem Mordarskim mówi dlaczego, zamiast do pubu czy na mecz, warto wybrać się do biblioteki.

Tam przeżyjesz podróż w czasie!

2023-10-25

150 tys. użytkowników każdego roku korzysta z Biblioteki Kraków. Przychodzą nie tylko po to, by pożyczyć książkę, ale także, by spotkać się z ludźmi, porozmawiać, zagrać w planszówki czy po prostu popracować. Nowoczesne, krakowskie biblioteki już dawno przestały być miejscem, w którym wracają nasze koszmary z podstawówki, gdy pożyczaliśmy lektury, których nie chcieliśmy czytać.

Znajdź