Teksty z dwutygodnika

Schronisko dla niechcianych roślin

Internet to miejsce fascynujące i stwarzające możliwości, z których często nawet nie umiemy w pełni korzystać. Dziś jednak nie o rzeczach wielkich, ale raczej przyziemnych, dosłownie i w przenośni. Na Facebooku bowiem znaleźć można fanpage o nazwie: Schronisko dla niechcianych roślin.

Paweł Waluś

Seniorzy zaproszeni do współpracy z AWF

Polityka senioralna Krakowa zyskała poważnego sojusznika. To Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w którym uczestniczyć będą współpracujące z Miastem krakowskie szkoły wyższe.  

Anna Okońska-Walkowicz

Z uśmiechem i piosenką. Bohater spod Monte Cassino

Z Wojciechem Narębskim, ostatnim żyjącym członkiem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii armii gen. Andersa, żołnierzem walczącym pod Monte Cassino, profesorem geologii oraz towarzyszem niedźwiadka Wojtka rozmawia Paweł Waluś.

„Czerwone maki” na wieży Mariackiej

18 maja Kraków w wyjątkowy sposób przypomni o historycznym zwycięstwie polskich żołnierzy II Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa pod włoskim Monte Cassino. O godz. 12.00, bezpośrednio po hejnale, z wieży kościoła Mariackiego zabrzmi pieśń patriotyczna „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Justyna Olszańska

NH Kwadrat
2019-05-15

W Nowej Hucie już suszy się pranie.

Obchody 70-lecia NH nabierają rumieńców, pojawiają się kolejne inicjatywy. Ja najwyżej cenię te polegające na spotykaniu się mieszkańców.

Ryszard Kozik

NH Kwadrat
2019-04-29

Nowohucka tęsknota za miejscami fantomowymi.

Ryszard Kozik

Budżet obywatelski okiem aktywistki i pasjonatki

Spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, dorośli i młodzieżowi ambasadorzy, ulotki i plakaty w dzielnicach, informacje w mediach i na stronach miejskich, a niebawem maratony pisania projektów – już 1 maja rusza nabór wniosków do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Joanna Korta

Będzie sprawniej, szybciej i skuteczniej

Kraków stawia na poprawę poziomu obsługi mieszkańców, skraca czas oczekiwania na pozwolenia na pracę dla obcokrajowców i wprowadza w życie pomysły, które mają zmniejszyć kolejki po mieszkania komunalne. Ta rewolucja już trwa. W magistracie odpowiedzialny za nią jest Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta ds. obsługi mieszkańców.

Tadeusz Mordarski

Dbajmy o środowisko

O nowych zasadach segregowania śmieci, Dniach Ziemi oraz trosce o środowisko z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim rozmawia Beata Klejbuk-Goździalska.

Już w tym roku Kraków bez węgla

Już nieodwołalnie i bez żadnych wątpliwości – uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego o wprowadzeniu w Krakowie od września tego roku całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi jest zgodna z prawem. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To oznacza, że czasu na zmianę ogrzewania na ekologiczne jest coraz mniej. Ale na pomoc Miasta cały czas można liczyć.