Teksty z dwutygodnika

NH Kwadrat
2019-09-11

Dajcie się uwieść Nowej Hucie.

Ryszard Kozik

Niemy świadek zbrodni

O KL Plaszow z historykiem Ryszardem Kotarbą rozmawia Joanna Korta.

Egzamin z pamiętania

16 września odbędzie się spotkanie poświęcone układowi komunikacyjnemu wokół terenu Muzeum – Miejsca Pamięci, które ma powstać na terenie byłego obozu KL Plaszow. Będzie to kolejna okazja, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób ocalić od zapomnienia i zadbać o miejsce śmierci kilku tysięcy Żydów i Polaków, w tym wielu krakowian, którzy ginęli tu z rąk niemieckiego okupanta w latach 1942–1945.

Joanna Korta

Wygramy walkę o czyste powietrze

– Blask ognia w kominku czy zdrowie najbliższych? Chyba nikt nie będzie się zastanawiał, co wybrać – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodaje, że jest przekonany, iż mieszkańcy miasta doskonale wiedzą, że tylko działając wspólnie, możemy poprawić jakość powietrza oraz nasze zdrowie. Rozmawia Tadeusz Mordarski.

Sposób na smog! Wspólnie damy radę

Krakowianie od wielu lat walczą o poprawę jakości powietrza. Już od 1 września w mieście będzie obowiązywał zakaz palenia drewnem i węglem. Co do tej pory udało się zdziałać w stolicy Małopolski i co jeszcze możemy zrobić? Zapraszamy do lektury i wspólnych starań o czyste powietrze.

Tadeusz Mordarski

NH Kwadrat
2019-06-28

Bulwar[t] znów zapachnie świeżością i sztuką.

Ryszard Kozik

NH Kwadrat
2019-06-26

Może i na Was czeka podobna przygoda?

Ryszard Kozik

Uczniowie będą zużywać mniej plastiku

W krakowskich szkołach rozpoczyna się plastikowa rewolucja. Wydział Edukacji UMK przygotował zestaw praktycznych porad, które pomogą uczniom i nauczycielom w walce z plastikiem.

Tomasz Kobylański

Synagoga w Swoszowicach

W tym roku przypada 90. rocznica otwarcia w krakowskich Swoszowicach synagogi, która funkcjonowała tam w latach 1929–1939. To wyjątkowe dla społeczności żydowskiej miejsce zostanie uczczone poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz posadzenie „drzewa życia”*.

Justyna Olszańska, Dominik Galas

NH Kwadrat
2019-06-12

Warto wybrać Nową Hutę

Ryszard Kozik