Aktualności

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.35

100 lat wolnej Ojczyzny

Za nami 100 lat wyzwolonej Ojczyzny. 100 lat wypełnionych radością i ekscytacją pierwszych dni w wolnej Polsce. Dni radosnych ale i trudnych, w których musieliśmy pokonać trudy odbudowy przez lata nieistniejącego państwa. Wśród tych 100 lat były dni radosne i pełne optymizmu, ale były również te trudne, kiedy łzy płynęły po policzku. Jednak czas pokazał, że daliśmy radę. Wspólnie stworzyliśmy od nowa wolną Polskę i tworzymy ją nadal.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.34

SAVOIR-VIVRE POTAŃCÓWEK DLA PANÓW

Na dansingu czy też na balu dżentelmen powinien się sto­sować do kilku ogólnych zasad, by nie być posądzonym o brak ogłady i obycia. Poniżej prezen­tujemy te najważniejsze.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.33

SŁOWNIK WYZWOLONEJ

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.32

„WYZWOLONA JEST DLA MNIE NAJCENNIEJSZA” – MÓWI PREZYDENT KRAKOWA JULIUSZ LEO

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.31

WYZWOLONA W OCZACH MŁODEGO ŻOŁNIERZA („MOJA WYZWOLONA_1918”)

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.30

PRZYJECHAŁAM, ZOSTAŁAM – mówi Wyzwolona_1918

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.29

11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości - krótka historia

Na wolną Polskę czekaliśmy długo. Niepodległa Ojczyzna była przez lata niedoścignionym marzeniem. Jesienią 1918 roku marzenie stało się rzeczywistością. Kiedy zbliżała się rocznica odzyskania wolności chcieliśmy świętować. To, jaki dzień stanie się datą odzyskania wolności nie było jednak od razu oczywiste.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.28

Wyzwolony Kraków oczami mieszkańców 

Kiedy opadły pierwsze emocje po odzyskaniu upragnionej wolności, przyszło nam zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Czekała nas długa i żmudna droga do odzyskania dawnej świetności. Wiele budynków zostało zniszczonych, inne przejęte przez zaborcę zmieniono lub przystrojono w barwy i symbole wroga. I chociaż byliśmy wolni, to kolejne lata naznaczone były ciągłymi walkami o granice Polski. Był to niewątpliwie trudny start do nowego życia.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc. 27

Niepodległość nadeszła niespodziewanie - pierwsze chwile w wolnym Krakowie

To był zimny, deszczowy poranek. Jeden z tych jesiennych dni, które najlepiej spędzić w domu, z ciepłą herbatą w ręku. Ale dla nas 31 października 1918 roku był wyjątkowy…

 

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.26

To Kraków był pierwszy - tak spełniał się sen o wolności

Datę 11 listopada 1918 roku przyjęto jako dzień, w którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Nie każdy jednak wie, że miasto Kraków może świętować odzyskanie niepodległości dwa tygodnie wcześniej, bo już 31 października. A wszystko to dzięki bezkrwawej akcji zorganizowanej przez porucznika Stawarza.