Aktualności

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.24

Generał Wieniawa w anegdotach z okresu międzywojennego.

Spotkania towarzyskie w wyzwolonej Polsce przyczyniały się do rozpowszechnienia wielu anegdot z tego okresu. Bardzo wiele z nich dotyczyło Piłsudskiego oraz jego współpracowników. Jedną z osób, o której często plotkowano był Generał Wieniawa.

Wokół jego jakże barwnej osoby powstało wiele anegdot.

Z pamietnika Wyzwolonej_1918 odc.23

„Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili” - pierwsze obrady Sejmu w wyzwolonej Ojczyźnie

Wywalczona niepodległość to był dopiero początek… Odrodzenie Państwa Polskiego wymagało ogromnych nakładów pracy. Aby jednak rozpocząć proces wprowadzania zmian i odbudowy kraju, konieczne było powołanie Sejmu.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.22

"Na stos rzuciliśmy swój życia los" - czyli historia Pieśni Legionów

Jest w historii Polski taka pieśń, która wywołuje dumę narodową, która wzbudza ogromne emocje. Sam Józef Piłsudski nazwał ją „najdumniejszą pieśnią jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”. Grano ją podczas walk, między innymi pod Nowym Korczynem, przed marszem na Ulinę, rozbrzmiewała przy wkraczaniu do Nowego Sącza… Pojawił się przesąd, iż śpiewana przed bitwą wróży krwawą walkę i wiele ofiar… Pieśń Legionistów, bo o niej mowa, stała się z czasem numerem jeden wśród polskich pieśni wojskowych.

Uczniowie świętowali 100-lecie niepodległości z rowerami

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy, uczestniczący w projekcie STARS „Rowerem do szkoły”, postanowili uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w dość nietypowy sposób nawiązujący do idei projektu.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.21

Początki polskiej kinematografii

Kiedy na zachodzie kwitło życie kulturalne, Polacy wciąż żyli pod nadzorem zaborców. Wszechobecna cenzura skutecznie blokowała wszelkie przejawy artystycznych dokonań rodaków. To również dlatego historia polskiego kina zaczęła się stosunkowo późno w porównaniu z zachodnią Europą. Początkowo słabe zaplecze techniczne i organizacyjne sprawiało, że polskie kino pozostawało daleko w tyle za kinem światowym.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.20

Hazardowe rozrywki okresu międzywojennego!

Jedną z najbardziej popularnych rozrywek w pierwszych latach po Wielkiej Wojnie były rozgrywki karciane. Grać można było wszędzie, w lokalach i klubach. Najciekawsze jednak rozgrywki miały zwykle miejsce w domach prywatnych. Nie można było jednak od tak, usiąść w byle kącie do partyjki brydża. Istniały zasady, których mocno się trzymano. Gospodarz, który gościł graczy musiał im zapewnić odpowiednie warunki.

 

Niepodległościowa wyprawka dla urodzonych 11 listopada

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie włączył się w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wszystkie dzieci, które urodziły się 11 listopada, czekały specjalne wyprawki.

Uhonorowanie ojców niepodległości w parku Jordana

Wincenty Witos, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Kazimierz Sosnkowski zostali upamiętnieni w parku Jordana. 10 listopada prezydent Jacek Majchrowski odsłonił sześć popiersi „Ojców polskiej niepodległości”.

Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał z wieży Mariackiej

11 listopada w samo południe krakowscy hejnaliści odegrali Mazurek Dąbrowskiego z wieży Bazyliki Mariackiej. W ten sposób Kraków dołączył do akcji „Niepodległa do hymnu”, której celem było zachęcenie wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej 11 listopada również świętowało 100. rocznicy odzyskania niepodległości.