Start rozwiń menu

Dla dziennikarzy rozwiń

Biuro Prasowe rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowska Deklaracja o Jodzie

data: środa, 18 kwietnia

godzina: 10.30

miejsce: Sala Nowodworskiego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. św. Anny 12

Serdecznie zapraszam do udziału w konferencji prasowej na spotkaniu „The Krakow Declaration Meeting”, która odbędzie się w środę, 18 kwietnia o godz. 10.30 w Sali Nowodworskiego w budynku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Anny 12.

Konferencja związana jest z projektem „EUthyroid” finansowanym przez Unię Europejską, którego celem jest wprowadzenie jednolitego systemu monitorowania spożycia jodu i zapobiegania jego niedoborom w krajach europejskich. Jednym z głównych przesłań działania konsorcjum EUthyroid  jest fakt, że niedobór jodu w ciąży i w okresie karmienia jest powszechny w Europie i może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Nawet łagodny i umiarkowany niedobór jodu u matki wpływa na syntezę hormonów tarczycy i może upośledzić rozwój mózgu, funkcje poznawcze i obniża IQ potomstwa. Wzrastające zapotrzebowanie na jod w okresie ciąży często nie jest uzupełniane poprzez spożywanie pokarmów i suplementów zawierających ten mikroelement. Ze względu na brak aktualnych danych nie wiadomo jaka jest skala problemu, ale badania szacunkowe wskazują, że do 50% noworodków w Europie narażonych jest na niedobór jodu.

Sygnatariusze Krakowskiej Deklaracji o Jodzie poproszą o wsparcie wszystkie osoby i organizacje zainteresowane tym problemem w Europie, aby przyszłe pokolenia mogły zrealizować swój pełny potencjał bez żadnych ograniczeń wynikających z narażenia na niedobór jodu.

W konferencji oprócz przedstawicieli krajów europejskich, członków Konsorcjum EUthyroid, koordynatora projektu - profesora Henry Völzke z Universitu Medicine Greifswald wezmą udział: Zbigniew Król - wiceminister zdrowia, profesor Tomasz Grodzicki – prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum oraz przedstawiciele Collegium Medicum UJ, Greg S. Garrett - dyrektor GAIN (Global Alliance for Improved Nutrition), Attilio Caligiani - dyrektor generalny WIA (World Iodine Association), Ashok Bhaseen - prezydent Międzynarodowej Federacji Tarczycowej, profesor John Lazarus – dyrektor IGN (Iodine Global Network), prof. Marek Ruchała - prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

 

Maciej Grzyb

Dyrektor Biura Prasowego

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-11
Data aktualizacji: 2018-04-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź