Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bez piecyków gazowych w Nowym Prokocimiu

W czwartek, 19 lutego, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA, EDF Polska SA Oddział nr 1 w Krakowie oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Prokocim" podpisali umowę, dzięki której stare piecyki gazowe i elektryczne bojlery podgrzewające wodę zostaną zastąpione nowoczesną i bezpieczną instalacją cieplną. Prace przygotowujące inwestycje rozpoczną się już w lutym.

- Zależy nam, aby coraz większa liczba krakowian mieszkających na dużych osiedlach mogła korzystać z bezpiecznych rozwiązań grzewczych. Cieszymy się, że kolejna krakowska spółdzielnia mieszkaniowa włączyła się do miejskiego programu, dzięki któremu znikną stare piece gazowe – zaznaczył Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa podczas podpisania uroczystości podpisania umowy.

Już niedługo starych rozwiązań grzewczych pozbędzie się 10 tysięcy mieszkańców osiedla Nowy Prokocim. Dzięki Programowi „Ciepła woda użytkowa" skorzystają ze znacznie bezpieczniejszego i wygodnego rozwiązania – wody podgrzewanej ciepłem sieciowym.

Zarządzająca niemal 5 tysiącami lokali Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowy Prokocim" pierwsze starania mające na celu wprowadzenie wody ogrzewanej ciepłem sieciowym rozpoczęła już w 2011 roku. - Na początek inwestycja taka została pilotażowo zrealizowana w 4 budynkach zamieszkiwanych przez około tysiąc osób. Ponieważ rozwiązanie znakomicie się sprawdziło postanowiliśmy wprowadzić je również w pozostałych zarządzanych przez nas 40 budynkach – powiedział Zbigniew Socha, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Prokocim". Prace rozpoczną się już w lutym. Do końca 2015 roku nowe rozwiązanie ma funkcjonować w kolejnych 6 budynkach, a cała inwestycja zakończy się w 2020 roku.

Oprócz takich atutów, jak niższe koszty podgrzania wody i zdecydowanie większy komfort jej użytkowania, nowa technologia, która stosowana jest w ramach projektu, zapewni też znaczące podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców. Warto wiedzieć, że w poprzednim sezonie grzewczym (październik 2013 - kwiecień 2014) krakowscy strażacy odnotowali 174 zatrucia tlenkiem węgla, z czego 8 osób nie udało się już uratować.

W większość krakowskich budynków wielorodzinnych wybudowanych w drugiej połowie XX wieku do dziś wykorzystuje się do podgrzewania wody sanitarnej indywidualne podgrzewacze gazowe. Technologia ta była skutkiem obowiązujących wówczas planów zaopatrzenia Krakowa w ciepło sieciowe, które nie przewidywały dostaw w okresie letnim. – Ponieważ jednak ciepło jest dziś dostępne przez cały rok, nic już nie stoi na przeszkodzie aby zastąpić piecyki gazowe znacznie bezpieczniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – powiedziała Zdzisława Głód, prezes MPEC SA. Właśnie w tym celu pod patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w 2004 roku został stworzony Program „Ciepła woda użytkowa". Jego twórcami są Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, EDF Polska S.A. oddział nr 1 w Krakowie (krakowska elektrociepłownia) oraz Elektrownia Skawina S.A. Przez pierwsze 10 lat funkcjonowania programu udało się zlikwidować piecyki gazowe w ponad 200 budynkach mieszkalnych i kilkudziesięciu firmach i instytucjach takich jak szkoły, przedszkola, czy żłobki.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2015-02-19
Data aktualizacji: 2015-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź