Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowski turniej laserowy zyskuje renomę

Sportowa rywalizacja, zdobywanie nowych doświadczeń, pokonywanie słabości, integracja i spędzenie czasu w miłej atmosferze – to wszystko dzieje się podczas krakowskiego turnieju strzelania laserowego dla osób z dysfunkcją wzroku. Ten autorski projekt Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana z roku na rok zyskuje na popularności. W czwartej edycji wzięło udział 65 zawodników i zawodniczek. Dla niektórych był to drugi lub trzeci raz.

Tegoroczny turniej odbył się 26 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej 1. Oficjalne wyniki ogłoszono 7 grudnia podczas uroczystości wręczenia nagród, którą zorganizowano także w bibliotece na Rajskiej. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki", działającego w Centrum Młodzieży, a uczestnicy słabowidzący i niewidomi mogli również skorzystać z wyjątkowych warsztatów tanecznych z zespołem.

W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęło Koło Polskiego Związku Niewidomych Okręg Małopolski Kraków-Krowodrza (ul. Bandtkiego 19/51). Na II miejscu uplasował się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie (ul. Tyniecka 6), a III miejsce przypadło Małopolskiemu Integracyjnemu Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu Niewidomych (Kraków, ul. Bandtkiego 19/15).

Wyróżnienie przyznano Grupie Absolwenci Kraków (w składzie: Kaja Dobranowska, Patrycja Jesica, Ewelina Klozyk, Katarzyna Migacz, Tomasz Kowalik, Kamil Krygier, Emil Szwarga) oraz Szkole Policealnej Integracyjnej Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie (ul. Królewska 86). W klasyfikacji indywidualnej uplasowali się kolejno: I miejsce – Andrzej Barć, II miejsce – Kamil Krygier i III miejsce – Janina Filip.

Krakowski turniej od początku wspiera Rada Dzielnicy I Stare Miasto, bo pod względem organizacyjnym jest to spore wyzwanie. Podczas każdej edycji uczestnicy mają okazję skorzystać z różnorodnych propozycji przygotowanych przez organizatora, które mają umilać czas oczekiwania na bezpośrednią rywalizację. W poprzednich edycjach były to m.in. rozmowy z wolontariuszami i oglądanie filmu z audiodeskrypcją, a w tym roku możliwość spotkania w wypożyczalni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej książki mówionej i brajlowskiej oraz zaproszenie do przekazania pisemnej relacji z tegorocznego projektu.

Uczestnicy turnieju korzystają ze specjalistycznego urządzenia, które pozwala na celowanie za pomocą zmysłu słuchu (symulator tarczy połączony z komputerem). Kiedy strzelec celując, zbliża promień lasera do środka tarczy, urządzenie emituje głośniejszy i bardziej ciągły dźwięk. Aby wyrównać turniejowe szanse, wszyscy uczestnicy strzelają w jednorazowych goglach przysłaniających oczy.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-09
Data aktualizacji: 2016-12-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź