Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek w Krakowie – sprawdź co się dzieje

Szaleństwo wieczorów letnich! Kino plenerowe wszędzie, a repertuar do wyboru do koloru. Komedie i dramaty, kino niszowe i mainstreamowe. Każdy znajdzie coś dla siebie! A w ciągu dnia, dzięki rozpoczynającym się dziś 42. Międzynarodowym Targom Sztuki Ludowej można się przenieść do zupełnie innego świata. Niewątpliwie trwa moda na folk – kto nie wierzy niech sam się przekona!

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Dziś zaczynają się 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej organizowane na Rynku Głównym przy Ratuszu w Krakowie. To coroczne wydarzenie może pochwalić się długą, sięgającą 1973 roku tradycją. Sztuka ludowa, rękodzieło i rzemiosło artystyczne, etnodizajn… Moda na folk trwa w najlepsze– zarówno na wsi, jak i w dużych ośrodkach miejskich. Przez trzy tygodnie na Rynku Głównym spotkamy przedstawicieli ginących zawodów: garncarzy, koronczarki, tkaczy, rzeźbiarzy i hafciarki, którzy zaprezentują swoje wyroby. Targom będą towarzyszyć występy ponad 700 twórców i artystów ludowych, w tym 170 zespołów folklorystycznych z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Cypru, Włoch i Hiszpanii. W barwnych, rozśpiewanych i roztańczonych korowodach zaprezentują się przedstawiciele regionów sąsiadujących z Krakowem i Małopolską. Nie zabraknie również warsztatów rękodzielniczych z haftu, strugania ptaszków stryszawskich, garncarstwa oraz rzeźbienia w drewnie.

Dziś w ramach cyklu Muzeum Etnograficznego „Obojętnie gdzie to jest na świecie” odbędzie się seans w plenerze. O godz. 19 obejrzymy „Serafinę” rez. Martina Provosta. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia charyzmatycznej kobiety obdarzonej niespotykanym talentem. Sztuka odmienia życie. Może każdego z nas?

Dziś w Parku Bronowice seans w plenerze „Ogień na morzu” reż. Gianfranco Rosi. Pokaz odbędzie się w ramach cyklu „Kino na trawie. Kino wielu kultur”. Którego ideą jest nie tylko wyświetlanie filmów, ale również odkrywanie pięknych terenów zielonych Krakowa.

Również dziś „Kino na dachu Międznarodowego Centrum Kultury”. O godz. 20.30 będzie można obejrzeć film pt. „Okna”. To melodramat w reżyserii Ferzana Özpeteka, urodzonego w Stambule, mieszkającego i tworzącego we Włoszech. Film nagrodzony został między innymi na MFF w Karlowych Warach w roku 2003 za reżyserię i główną rolę kobiecą (Giovanna Mezzogiorno). Zmęczona monotonnym życiem Giovanna wieczorami obserwuje okno sąsiada. Po pewnym czasie dochodzi do spotkania kobiety z wiele lat starszym mężczyzną – Davide. Od tego momentu Giovanna zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem, niezrealizowanymi marzeniami i w konsekwencji podejmuje odważną decyzję. Okna to film o ludziach, którzy zostają uwikłani w niecodzienne sytuacje oraz o marzeniach i konieczności wyboru, które z nich można zrealizować, a których nie.

W ramach Letniego Taniego Kinobrania Kino pod Baranami zaprasza na godz. 20.30 na „Twojego Vincenta”. Kto jeszcze nie zdążył obejrzeć tej pełno metrażowej animacji malarskiej, która zachwyca widzów na całym świecie niech się lepiej pospieszy.

Zabłocie również ma swoją plenerowa propozycję. O godz. 21 „Tylko kochankowie przeżyją” reż. Jima Jarmuscha, w ramach BALowego Kina Plenerowego.

W ramach Bulwar[t]u Sztuki 2018 nad Zalewem Nowohuckim dziś „Serce miłości” reż. Łukasza Rondudy, o godz. 21.00.

Teatr Bagatela zaprasza o godz. 19.15 na komedię Marca Camolettiego. „Pomoc domowa” to kontynuacja brawurowego spektaklu „Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone”. Nadia, główna bohaterka, podejmuje nową pracę pokojówki, która oznacza dla niej kolejne kłopoty. Jak każda służąca, wie wszystko o swoich chlebodawcach i nic nie umknie jej bystrej uwadze. Czy uda jej się uniknąć wplątania się po raz kolejny w damsko-męski galimatias? Nic na to nie wskazuje, ponieważ pracodawcy romansują na potęgę! Przy tym sama Nadia skrywa wiele tajemnic… Ciekawe, jak się to wszystko skończy?

Teatr Ludowy natomiast zaprasza na spektakl o godz. 19.00 „Wszystko o mężczyznach”. Męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych… To dramaturgiczne wznowienie tematu znanego już naszym widzom ze spektaklu „Wszystko o kobietach”. Trzech aktorów wciela się w kilkanaście postaci, z pasją i szczerością, dając widzom powód do uśmiechu i jednocześnie do zadumy.

 

pokaż metkę
Autor: ANNA DUDA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-08-09
Data aktualizacji: 2018-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź