Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Medale dla zasłużonych

Dr inż. architekt Krzysztof Wielgus odebrał brązowy Medal „Cracoviae Merenti”, a Dyrektor Michał Niezabitowski w imieniu odznaczonego Muzeum Krakowa – srebrny medal „Cracoviae Merenti”. Stało się to podczas 31. uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.

Fot. Bogusław Świerzowski

Medale laureatom wręczyli Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

- Szanownemu Laureatowi Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti” życzę z całego serca, by przez kolejne długie lata tak kompletnie, z mocą i jednocześnie z pomysłem opowiadał nam Kraków. Muzeum Krakowa dokumentuje historyczny proces powiększania Krakowa o okoliczne wsie, które stały się dzielnicami miasta. Liczę na to, że uda nam się wspólnie przygotować projekt Domu Prądnickiego, który będzie pokazywał historię północnych przedmieść Krakowa – mówił o laureacie, Muzeum Krakowa, Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- To naprawdę wymarzony finisz zwieńczenia naszego jubileuszu 120-lecia. Jesteśmy dzisiaj opromienieni srebrem zasłużonych dla Krakowa. Dla miasta, które nas wymyśliło, powołało do życia, było i jest naszym podmiotem i sensem. Z całego serca dziękujemy kapitule Medalu Cracoviae Merenti za dostrzeżenie naszych zasług oraz wysokiej Radzie Miasta Krakowa za potwierdzenie tej inicjatywy – mówił w imieniu laureata, Muzeum Krakowa jego Dyrektor, Michał Niezabitowski.

- Wręczając Szanownemu Laureatowi Brązowy Medal „Cracoviae Merenti” dziękujemy za to, co przez lata zrobił na rzecz ochrony, rewaloryzacji i adaptacji dawnych dzieł inżynierii, zabytków fortyfikacji, przemysłu i komunikacji na terenie Krakowa, Małopolski i w wielu innych częściach Polski. Jesteśmy wdzięczni Szanownemu Panu za wieloletnie dzielenie się wiedzą, nie tylko podczas oprowadzania po krakowskich fortach, po pasie startowym i dawnym lotnisku, czy śladami zestrzelonego Liberatora – mówił o Krzysztofie Wielgusie Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- To ogromy zaszczyt dla mnie, mojej rodziny i mojej uczelni – Politechniki Krakowskiej – że  otrzymałem to bardzo ważne odznaczenie. Politechnika Krakowska to miejsce, gdzie narodził się nowy kierunek myślenia i działania – nie chodzi bowiem tylko, by dbać o stare fortyfikacje, ale też  przede wszystkim o krajobrazy porzucone, zaniechane, pozornie niepotrzebne. Rozpoczęło się odkrywanie Cracovia incognita, ziemi nieznanej, a znajdującej się tuż obok nas. Rada Miasta Krakowa i wszyscy, którzy przyczynili się do tego odznaczenia dostrzegają zaangażowanie wszystkich ludzi, którzy poświęcają czas, życie i środki na ratowanie takich zapomnianych obiektów. (…) Od 2006 roku istnieje najlepsza w kraju uchwała Rady Miasta Krakowa o zintegrowanej ochronie zespołu zabytkowego Twierdzy Kraków. Na niej wzorował się Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, idąc po środki europejskie, a potem aplikując do wpisu na listę pomników historii – mówił laureat dr inż. arch. Krzysztof Wielgus.

Muzeum Krakowa, założone w 1899 r., w 2019 r. świętuje jubileusz swego 120-lecia. Powołane do życia jako oddział Archiwum Akt Dawnych Miasta Krakowa, szybko ugruntowało swoją markę jako Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – obecnie Muzeum Krakowa – i przez szereg lat działalności trwale wpisało się w kulturowy pejzaż miasta.

Muzeum stało się powiernikiem tradycji niematerialnego dziedzictwa i zarządcą miejsc związanych z historią miasta. Muzeum podejmuje, kontynuuje i rozwija liczne inicjatywy, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta, m.in.: konkurs i wystawę szopek krakowskich, pochód Lajkonika, Bieg „Pamiętaj z Nami” i wiele innych. Dzięki staraniom muzeum tradycja szopkarstwa krakowskiego została w 2018 r. wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Muzeum Krakowa zajmuje także ważne miejsce na mapie muzealnej Polski jako instytucja stanowiąca inspirację dla innych muzeów w kraju. Strategia Muzeum spisana w formie dokumentu przez lata służyła za wzór dla innych instytucji muzealnych.

Dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, laureat brązowego medalu, jest od 1984 r. pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki; wieloletnim pracownikiem Muzeum Lotnictwa Polskiego. To społecznik oddany ochronie, rewaloryzacji i adaptacji dawnych dzieł inżynierii, zabytków fortyfikacji, przemysłu i komunikacji w Krakowie, Małopolsce, a także w Zamościu i na Ziemi Przemyskiej. Jest też rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki, autorem metodologii i programu prac konserwatorskich przy najstarszych zabytkach lotniczych (do 1918 roku). Krzysztof Wielgus aktywnie działał na rzecz odnowy i adaptacji kilkudziesięciu obiektów dawnej Twierdzy Kraków. Jest autorem i współautorem ponad 50 artykułów oraz książek na temat historii fortyfikacji, teorii i zasad konserwacji i adaptacji zabytków architektury obronnej i zespołów poprzemysłowych, ochrony i konserwacji dzieł techniki, historii lotnictwa.

Medal „Cracoviae Merenti” to najwyższe odznaczenie, jakie nadaje miasto, ustanowiony został uchwałą Rady Miasta Krakowa z 1992 r.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-12-11
Data aktualizacji: 2019-12-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź