Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa festiwal Shanties 2020!

„Wróćmy na jeziora” to tytuł obecnej 39. edycji festiwalu Shanties, która odbywa się w dniach 20–23 lutego w Krakowie. Na trzech scenach w trakcie 15 koncertów wystąpi blisko 200 wykonawców z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Koncertom towarzyszyć będą wystawy, projekcje filmów, kiermasz żeglarski, happening szantowy i wiele innych atrakcji. W ten sposób w środku zimy Kraków ponownie stał się żeglarską stolicą Polski.

Fot. materiały prasowe

Koncerty odbywać się będą na trzech scenach w trzech różnych lokalizacjach. Festiwal rozpoczął się kameralnie – w studiu S-5 Radia Kraków – czwartkowym koncertem ballad szantowych bardów.

W piątek wydarzenia festiwalowe przeniosły się do kina Kijów. Tam dobrą przystań dla siebie znalazła zarówno najmłodsza publiczność w koncercie dla dzieci, jak również starsi fani twórczości Jerzego Porębskiego oraz ballad Andrzeja Koryckiego. Zaprezentowany został także nowatorski projekt muzyczny w wykonaniu zespołów „Ryczące Dwudziestki” oraz „The Nierobbers”. Na zakończenie piątkowego programu była okazja do złożenia życzeń obchodzącemu jubileusz 35-lecia pracy artystycznej zespołowi „Zejman i Garkumpel”.

Za to festiwalowy weekend to już wyłącznie święto tradycyjnych pieśni kubryku oraz szanty klasycznej. Sobotę wypełnią jubileusze i koncerty wspomnieniowe. Jeden z nich jest dedykowany kapitanowi Andrzejowi Mendygrałowi – autorowi tekstów licznych piosenek (m.in. dla zespołu „Ryczące Dwudziestki”), dziennikarzowi, twórcy doskonałych fraszek zwanych „mendygrałkami”. Wieczorem będzie też okazja do złożenia kolejnych życzeń, tym razem ikonie polskiej sceny szantowej – zespołowi „Stare Dzwony” z okazji 40-lecia pracy artystycznej, w trakcie ich koncertu jubileuszowego.

Niedzielne południe tradycyjnie zostało zarezerwowane na celebrację święta szanty klasycznej w doskonałym wykonaniu męskiego chóru szantowego „Zawisza Czarny”, któremu towarzyszyć będą wyjątkowi soliści. Zakończenie to oczywiście koncert finałowy, który zaprezentuje różnorodność muzyki związanej z morzem – od tradycyjnych pieśni pracy z żaglowców, poprzez energetyczny folk morski, aż po żeglarskie ballady.

Jak co roku przygotowano także propozycje dla najmłodszych i ich rodziców. Będą to dwa koncerty – widowiska żeglarskie w piątkowe i sobotnie przedpołudnie w kinie Kijów. W sobotnie popołudnie wszyscy chętni, bez względu na wiek, mogą także wziąć udział w koncercie plenerowym na Rynku Głównym, by przekonać się jak wielka siła tkwi w szancie i jej wspólnym śpiewaniu.   

Równolegle do koncertów odbywać się będą liczne imprezy towarzyszące. Szczegółowe informacje o programie są dostępne na oficjalnej stronie festiwalu Shanties 2020.

pokaż metkę
Autor: Mirosław Paluchowski
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-22
Data aktualizacji: 2020-02-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź