Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odkrywanie Kaczmarskiego na nowo – konkurs dla młodzieży

W lutym odbędzie się 10. edycja konkursu wiedzy o życiu i twórczości poetyckiej legendarnego barda „Solidarności” – Jacka Kaczmarskiego. Organizator, którym jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, zaprasza do udziału młodzież szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Konkurs stanowi formę promocji twórczości Jacka Kaczmarskiego wśród młodego pokolenia – osób, które urodziły się już po upadku komunizmu.

Fot. materiały prasowe

„Nic się nie kończy prostym tak lub nie” – to hasło tegorocznego konkursu. Zaczerpnięte zostało z pieśni Jacka Kaczmarskiego z 1978 r., zatytułowanej „Kasandra”. Ten wybitny pieśniarz, poeta i prozaik pozostawił po sobie bogatą spuściznę, pełną historycznych i społecznych odniesień, w tym wiersze i teksty piosenek. Wciąż wiele pozostaje w niej do odkrycia.

Jak się okazuje, teksty Kaczmarskiego, mimo upływu lat, wciąż przemawiają do młodych ludzi. Centrum Młodzieży już od dekady i z powodzeniem organizuje konkurs poświęcony artyście, do którego zaprasza młodzież z całej Polski. Twórczość Jacka Kaczmarskiego idealnie nadaje się bowiem do poznawania polskiej historii. Opowiada o różnych okresach w dziejach naszego kraju: sarmackim, przedwojennym i komunistycznym. Przybliża też historię świata, w zakresie wykraczającym poza standardy programu szkolnego.

Jak zawsze, konkurs składać się będzie z trzech etapów. W ramach pierwszego uczestnicy napiszą pracę na jeden z tematów do wyboru – termin jej nadesłania upływa 16 lutego. W tym roku zagadnienia również są bardzo ciekawe:

  • „W przedszkolu naszym nie jest źle” – kreacja, rola oraz symbolika dziecka i młodego człowieka w poezji Jacka Kaczmarskiego.
  • „Moja ze Stwórcą rozmowa jak Syn Jego do drzewa przybita” – podmiot liryczny poezji Jacka Kaczmarskiego w relacji z Bogiem.
  • „Od lat trzynastu w pełnej izolacji” – Kaczmarski w poezji o represji władzy wobec obywateli.
  • „Łzy źrenicą szuka domu” – homo viator jako motyw w poezji Jacka Kaczmarskiego.

Drugi etap to rozmowa o pracy konkursowej, w trakcie której jurorzy ocenią wiedzę uczestnika, dojrzałość spojrzenia na temat i umiejętność obrony swojego zdania podczas dyskusji. W trzecim etapie młodzież dokona ustnej analizy i interpretacji jednego z wylosowanych utworów poetyckich Jacka Kaczmarskiego oraz weźmie udział w quizie. Punkty zdobyte we wszystkich etapach są sumowane i w ten sposób wyłania się zwycięzców. Dla laureatów przewidziano nagrody pieniężne.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie CK im. dr. H. Jordana.

Konkurs o J. Kaczmarskim CK im. H. Jordana - ulotka

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-13
Data aktualizacji: 2020-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź