Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny przewodnik weekendowy

Oscarowe nominacje już za nami - zapraszamy więc do kina na przedpremiery, chociażby świetnego komediodramatu „Jojo Rabbit”! Poza tym w TAURON Arenie zabrzmią kolędy świata, a w Muzeum Podgórza zobaczycie świetne makiety kolejowe. Te i wiele innych wydarzeń omawiamy w naszym weekendowym przewodniku kulturalnym!

Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Muzeum Podgórza niedzielę od godz. 10 do 15 zaprasza na niecodzienne wydarzenie, czyli pokazy makiet kolejowych Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych połączone z praktycznym objaśnieniem, na czym polega praca dyżurnego ruchu. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty budowy makiet oraz zajęcia plastyczne. Wstęp i dla starszych i dla tych najmłodszych!

Czekacie na Oscary jak na Gwiazdkę? No to zapraszamy na przedpremierowe pokazy jednego z nominowanych filmów - „Jojo Rabbit” - najnowszego dzieła Taiki Waititiego, będącego satyrycznym obrazem II wojny światowej. Film ukazuje wojenną rzeczywistość oczami naiwnego, idealistycznego dziecka, zafascynowanego nazistowskimi symbolami, militariami oraz poczuciem wspólnoty, jakie daje przynależność do Hitlerjugend. Na ekranie Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Stephen Merchant oraz sam reżyser wcielający się w rolę… Adolfa Hitlera! Pokazy w Kinie pod Baranami w niedzielę o godz. 19:15 oraz Kinie Kika również w niedzielę, ale o godz. 18:30. Polecamy!

Premiera na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego! „O kotach” to wybrane wiersze z tomiku Charlesa Bukowskiego o tym samym tytule. Na scenie stworzą one słodko-gorzką (śpiewaną!) opowieść o kociej bliskości, czułości, miłości, nienawiści, strachu, bitwach, ranach, umieraniu. Na scenie zobaczymy cztery typy: „miły, żyje w zgodzie z resztą”; „błazen, olbrzym, wiecznie podrapany”; „dźwiga klątwę […] gdyby umiała czytać, pewnie by ją wzruszały siostry Brontë”; „zwierz doskonały, nigdy nie da się oswoić”. Może wśród nich rozpoznamy własne koty, może wśród nich rozpoznamy siebie. Premiera odbyła się w piątek. Kolejny spektakl już w niedzielę.

W najbliższą niedzielę zapraszamy do TAURON Areny na koncert „Kolędy Świata: TGD + Goście”. TGD (Trzecia Godzina Dnia) to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów zaliczanych do nurtu pop-gospel. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Zespół sięgnie tym razem po repertuar tradycyjnych kolęd oraz znanych hitów, na które wszyscy czekają, takich jak „Mario czy już wiesz” czy „Noel”, a także po zupełnie nowe tematy muzyczne. Gośćmi specjalnymi będą Kasia Cerekwicka, Ania Karwan, Krzysztof Iwaneczko i Marcin Sójka. Początek o godz. 19.

Kto jest najśmieszniejszy w Polsce? Kabaret Skeczów Męczących w swoim nowym programie nie pozostawia złudzeń. „Najśmieszniejszy” to niemal dwugodzinne spotkanie z zupełnie nowymi postaciami wprost z doskonale znanego i uwielbianego przez Was świata humoru KSM. Premierowe wcielenia Jarka, Marcina, Karola i Michała przeniosą Was do historii pozornie absurdalnych i niemożliwych, a tak naprawdę opowiadających o naszej codzienności pełnej odniesień do bieżących wydarzeń z kraju i ze świata. Bądźcie w Nowohuckim Centrum Kultury w niedzielę o godz. 19.

Otwarte serca dla Amazonii to festiwal, który w niedzielę odbędzie się w klubie Zet Pe Te na ul. Dolnych Młynów. Podczas wydarzenia będą zbierane środki dla rdzennych społeczności w Brazylii. Czeka nas cały dzień wykładów, prezentacji, warsztatów, koncertów, aukcji Rzeczy Wyjątkowych, a także wieczornych i nocnych Etno Jam Session z Orkiestrą Amazońskich Bohaterów oraz Etno Dj Party. Początek wydarzenia o godz. 9.

W niedzielę o godz. 12 Kino Mikro zaprasza na kolejny pokaz z cyklu „Kino a psychoanaliza”. Tym razem obejrzymy macedońskiego kandydata do Oscara - „Krainę miodu”. 50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Po seansie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzą psychoanalityczka Edyta Biernacka i filmoznawczyni Anna Taszycka.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-18
Data aktualizacji: 2020-01-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź