Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budda, Mars i jeleń. Wystawa w Bunkrze Sztuki

Skąd wiemy, że to, co widzimy, istnieje naprawdę? Jak uchwycić nieuchwytne i opisać pełnię naszych doświadczeń? Te egzystencjalne pytania wyłaniają się z prac Piotra Lutyńskiego. Zostaną one zaprezentowane na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Fot. Piotr Wysocki

Najnowsze dzieła, stworzone specjalnie na wystawę, będą zestawione z pracami z lat 2003–2018. Zaprezentowane zostaną obrazy, obiekty, kolaże, filmy, a także dokumentacja działań w pracowni oraz przestrzeni publicznej. Artysta, zafascynowany naturą, materią, fizyką kwantową i kosmosem, dzieli przestrzeń według tych tematów, w wyniku czego powstało pięć obszarów.

Jak tłumaczą organizatorzy, „Przestrzeń Buddy” prezentuje postacie z ustawioną na środku figurą istoty oświeconej otoczoną obrazami, w których dominują proste formy centryczne o żywych barwach. Powstaje w ten sposób przestrzeń o charakterze sakralnym, kontemplacyjnym.

„Przestrzeń Marsa” to miejsce wypełnione wielkoformatowymi płótnami i obiektami wolnostojącymi o geometrycznych kształtach oraz zdjęciami tytułowej planety.

„Przestrzeń zwierzęcia” to aranżacja pseudomieszczańskiego salonu zbudowana ze znalezionych przedmiotów i mebli, połączona z dramatem martwego jelenia, uprzedmiotowionego przez cywilizację. Towarzyszą temu kompozycje z elementów organicznych takich jak rogi jelenia, ptasie jajka, szkielety kur. Obszar symboli biologicznych tworzą obrazy skrzynkowe, które powstają od lat 90. Skomponowane są one z ziaren zbóż, muszli ślimaków, nasion, wosku i martwych owadów.

Te obiekty zderzają w sobie abstrakcję malarstwa z realizmem natury. Powstaje niezwykłe zestawienie, które – jak mówi autor – pozwala na „ujawnienie się naturalności natury i sztuczności sztuki”. Podsumowaniem tych fascynacji jest film, do którego artysta zaangażował bohatera pochodzącego z Podkarpacia, który przejechał z Piotrem Lutyńskim Polskę i objaśniał świat – według instrukcji artysty – za pomocą pojęć zaczerpniętych z fizyki kwantowej.

„Przestrzeń Projektu KR 736EJ” zawiera dokumentację działań wokół autobusu i pracowni artysty. Odrębność ekspozycji galerii scalają manekiny w strojach zaprojektowanych przez artystę, zainspirowane pracami Kazimierza Malewicza.

Na wystawie Piotra Lutyńskiego zostaną pokazane fotografie wspólnego projektu z Jarosławem Rodyczem i Michaelem Wickersonem „Kansas w ogniu” oraz tkanina autorstwa Anny Nawrot „Obraz dla Piotra”.

Wystawę będzie można zobaczyć od 8 lutego do 15 marca. Wernisaż odbędzie się 7 lutego, o godz. 18.00.

Piotr Lutyński (ur. 1962) – w latach 1983–1990 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury. Piotr Lutyński jest wszechstronnym artystą intermedialnym. Tworzy malarstwo, obiekty, instalacje, performanse muzyczne, pokazy multimedialne. W zaskakujący sposób łączy naturalne tworzywa, m.in. ptasie jaja, trawy, pióra, kamienie, owady lub wosk, z gotowymi obiektami i abstrakcyjnym malarstwem. Niektóre z jego obiektów i instalacji stają się „przedmiotami użytkowymi” nie tylko dla zwierząt.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-27
Data aktualizacji: 2020-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź