Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zagospodarowanie obiektu i terenu wokół stadionu miejskiego

O projekcie uchwały autorstwa radnych w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących sposobu zagospodarowania, modernizacji i wykorzystania obszaru wokół miejskiego stadionu piłkarskiego im. Henryka Reymana dyskutowali radni podczas posiedzenia Komisji Sportu i Kultury Fizycznej.

Fot. Jan Graczyński

-  Jako radni odnieśliśmy wrażenie, że różne strony zgłaszają rozmaite postulaty, w zależności od tego, kogo reprezentują oraz mają zróżnicowane spojrzenia na daną sprawę. W związku z tym nieodzowne i konieczne wydaje się przeprowadzenie konsultacji społecznych w tym zakresie (sposobu zagospodarowania stadionu i terenu wokół – red.) tak, aby nie tylko radni mogli dokładnie zgłębić planowane działania, ale również aby uzyskać pełną akceptację społeczną dla zmian, by powstała przestrzeń  była w pełni funkcjonalna zarówno dla przyszłego operatora stadionu, jak i dla miasta oraz wszystkich mieszkańców Krakowa, także tych, którzy nie są związani z Wisłą , a chcieliby spędzić wokół parku Jordana, Błoń i stadionu czas wolny – uzasadniał projekt uchwały radny Jakub Kosek.

Radny Włodzimierz Pietrus wyrażał wątpliwość czemu miałyby służyć konsultacje i wyraził opinię, że są one przedwczesne.

- Urząd Miasta Krakowa miałby przeprowadzić analizy i przedstawić różne koncepcje zagospodarowania terenu stadionu i obszaru wokół niego, które to będą przedmiotem konsultacji społecznych. Dzięki takiemu mechanizmowi w proces ten włączeni byliby główny najemca stadionu, jak i Rada Dzielnicy, bo dzisiaj, ci partnerzy w naszej ocenie, byli słabo słyszalni. (…) Możemy mówić nie tyle o zasadności wprowadzenia tego druku, ale o przesunięciu ram czasowych, jeśli urząd zgłosi taką potrzebę – mówił radny Jakub Kosek.

Radny Marek Sobieraj wyrażał zastrzeżenia co do sposobu konsultacji. Według niego Urząd powinien przedstawić konkretne warianty projektowe, uzgodnione z najemcą, spośród których mieszkańcy mieliby wybrać jeden.

 – Dla mnie jest to model konsultacji społecznych skróconych. Prawdziwe konsultacje społeczne nie zaczynają się od tego, że mówimy ludziom, że tam będzie stała huśtawka, tam boisko, a tu śmietnik, a w innej koncepcji  - na odwrót. Pytamy ludzi i dajemy im pole do elastycznego, plastycznego myślenia, oni przedstawiają myśl, a to właśnie projektanci wyłapują z tych koncepcji najlepsze rzeczy, które ze sobą mogą współgrać i tworzą finalny projekt, który później się akceptuje. Nie chciałbym narzucać gotowych rozwiązań, bo nie tak tworzy się najlepsze projekty. Nie tędy droga – kontrargumentował radny Jakub Kosek.

Dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa Marcin Hanczakowski podkreślał, że obecnie toczy się postepowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zakup praw autorskich i projektu zmian na stadionie. – Żadne prace projektowe w związku z tym nie zostały zlecone. Nie ma żadnych decyzji – kontynuował dyrektor Hanczakowski.

Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie.

O losie projektu uchwały pn. "Przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących sposobu zagospodarowania, modernizacji i wykorzystania obszaru wokół miejskiego stadionu piłkarskiego im. Henryka Reymana, położonego w rejonie ul. Reymonta i al. 3 Maja, jak również obiektu samego stadionu" zadecydują radni podczas sesji Rady Miasta Krakowa 12 lutego.

pokaż metkę
Autor: Ewelina Garbacka-Kalemba
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-02-12
Data aktualizacji: 2020-02-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź