Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O opłacie za wywóz śmieci

Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury radni wysłuchali informacji Prezydenta Miasta Krakowa na temat zmian w Zintegrowanym Systemie Gospodarowania Odpadami.

Fot. pixabay.com

- Istnieje obiektywna konieczność dokonania zmian (w Zintegrowanym Systemie Gospodarowania Odpadami- red.) , ponieważ za chwilę system ten finansowo nam się nie domknie. Jest to związane z wprowadzonymi zmianami prawnymi. Problem pozyskiwania odpadów, ich przetwarzania i recyklingu jest problemem ogólnoświatowym. System generuje koszty. W związku z tym zaproponowane zostały różne warianty finansowego odniesienia się do konieczności pokrycia tych kosztów – mówił Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

- Odpady stanowią duże wyzwanie cywilizacyjne (…). W krakowskim systemie zagospodarowania odpadami w zeszłym roku było 367 tys. ton odpadów (…). W 2018 roku poziom recyklingu wyniósł 42 proc. - informował Henryk Kultys, prezes zarządu MPO Kraków.
 - Na skutek przyrostu kosztów system po raz pierwszy nie domknął się w 2018 roku. Różnice te w 2019 roku są już poważne – koszty znacząco przewyższyły przychody. (..) System musi się samofinansować, w związku z czym zachodzi potrzeba korekty opłat – dodawał prezes.

Wiceprezes Zarządu MPO Marek Kabaciński przedstawił radnym cztery metody naliczania nowych stawek: od osoby; od ilości zużytej wody; od gospodarstwa domowego lub od powierzchni mieszkalnej.

Radny Andrzej Hawranek dopytywał o możliwość zastosowania systemu mieszanego, tj. opłat naliczanych od osoby, a weryfikowanych ilością zużytej wody.

- Jest przewidziana w ustawie możliwość, by gmina we wzorze deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi określiła wykaz dokumentów potwierdzających dane w deklaracji. W Gminie Miejskiej Kraków nie przyjęto do tej pory takiego rozwiązania, ale można się nad nim zastanowić, by nałożyć obowiązek dołączania załącznika do deklaracji w postaci rachunku za wodę – informował radca prawny Tomasz Matus.

Radny Grzegorz Stawowy pytał o możliwość znalezienia rozwiązania korygującego uchwały dotyczące obecnego systemu naliczania opłat, zamiast szukania zupełnie nowego rozwiązania, gdyż w jego ocenie obecny system się sprawdza. Zwrócił również uwagę na niedoskonałość metody naliczania opłat według zużycia wody, gdyż nie wszyscy mieszkańcy mają założone liczniki na wodę. Proponował okres przejściowy na założenie liczników.

Radny Sławomir Pietrzyk negował konieczność wprowadzania aż pięciu koszy do segregacji i zapowiedział, że klub radnych Przyjazny Kraków zaproponuje rezolucję do rządu o zmianę rozporządzenia w taki sposób, by gminy, które posiadają nowoczesny system gospodarowania odpadami, mogły samodzielnie ustalać zasady zbiórki i segregacji odpadów.

Przewodniczący Komisji Infrastruktury Jacek Bednarz poinformował obecnych, że dyskusja na temat systemu opłat za gospodarowanie odpadami będzie poruszana jeszcze na kolejnych posiedzeniach komisji.

Punktem posiedzenia było także zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę nr LIX/1288/16 w sprawie aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa

 - Uchwała ma charakter techniczny, nie ingeruje w cele ani kierunki działań obecnie obowiązującego Programu (Rewitalizacji Krakowa- red.).  Jej przedmiotem jest włączenie do programu 31 nowych projektów rewitalizacyjnych, które zostały zidentyfikowane w trakcie otwartego naboru, który prowadziliśmy od lipca do października 2019 roku – informował Jeremiasz Salamon, kierownik Referatu ds. Rewitalizacji w Wydziale ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa.

Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

pokaż metkę
Autor: Ewelina Garbacka-Kalemba
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-02-25
Data aktualizacji: 2020-02-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź