Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W trosce o osoby starsze i te z niepełnosprawnościami

Minęło 5 lat, odkąd radni uchwałą z 4 marca 2015 r. przyjęli Gminny Program Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2015-2020. Nadszedł czas na ewaluację projektu. Między innymi o jej wynikach dyskutowali radni na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

Fot. pixabay.com

Badanie przeprowadzane było od maja do listopada 2019 r. i miało na celu podsumowanie i ocenę dotychczasowych działań realizowanych w ramach programu PASIOS oraz opracowanie rekomendacji wobec nowego programu miejskiego skierowanego do osób starszych. Ewaluacja programu przyniosła następujące wnioski: Program PASIOS jest potrzebną odpowiedzią Krakowa na zmiany demograficzne (rosnąca grupa osób w wieku 60+); program może być traktowany jako inwestycja w zapobieganiu wykluczenia starszych mieszkańców Krakowa, aby byli jak najdłużej aktywni. - Obecnie Program PASIOS jest głównie realizowany i utożsamiany przez funkcjonowanie Centrów Aktywności Seniorów – mówiła radnym dr hab. Jolanta Perek-Białas, kierownik zespołu ewaluacyjnego z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ, które wykonywało badania. Osoby w wieku 60 lat i starsze stanowią 27% mieszkańców Krakowa, a co 5 mieszkaniec miasta jest w wieku podeszłym. Obecnie w Krakowie funkcjonuje 41 Centrów Aktywności Seniora, z programu których korzysta 2,5 tys. osób. – Ogromną wartością dodaną jest fakt, że robimy to wszystko z pomocą organizacji pozarządowych, które się bardzo profesjonalizują – mówiła Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej. - Natomiast mała jest świadomość osób starszych o działaniach miasta do nich skierowanych. To trzeba poprawić – dodała na koniec Jolanta Perek-Białas.

Dbając o osoby z niepełnosprawnościami

Radni rozmawiali też o działaniach realizowanych na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Hali Cracovia za 2019 rok.  – Nie ma w Polsce obiektu, który by oferował takie aktywności sportowe dla osób z niepełnosprawnościami – mówiła do radnych Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych, która od 20 lipca 2019 r. zarządza halą przy al. Ferdynanda Focha. W wakacje zorganizowane zostały półkolonie dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które cieszyły się dużym powodzeniem. Fundacja prowadzi pięć sekcji sportowych – m.in. szermierkę i koszykówkę na wózkach. Są też zajęcia dla osób pełnosprawnych – m.in. piłka ręczna kobiet. – Mamy mnóstwo pomysłów, które chcemy realizować. Między innymi wystawę fotografii dotyczącą osób niepełnosprawnych czy centrum informacyjne, w którym można by uzyskać kompleksową informację o tym, co w Krakowie organizowane jest dla osób niepełnosprawnych – dodała Agnieszka Pleti.

Radni podkreślali, że są pod wielkim wrażeniem tego, co już udało się zorganizować dla osób z niepełnosprawnościami, a przecież Fundacja w hali przy al. Focha działa dopiero pół roku. Radni zapewnili też, że jak tylko pojawią się wolne środki w budżecie miasta – będą się starali przekazać je na działalność Fundacji.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie ustalenia opłaty za pobyt w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie ul. Rozrywka 1 osoby przyjętej celem wytrzeźwienia. Obecnie opłata ta wynosi 309 zł – miałaby wzrosnąć do 316 zł 12 gr.

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa wybrała radną Ninę Gabryś jako przedstawicielkę do udziału w pracach Kapituły Wielokulturowości.

 

 

 

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-02-25
Data aktualizacji: 2020-02-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź