Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Na autobusach i tramwajach pojawiły się naklejki z liczbą miejsc

W związku z ogłoszonymi przez rząd ograniczeniami w przemieszczaniu się, w tym także w pojazdach komunikacji miejskiej, MPK SA przygotowało dokładną informację o liczbie pasażerów, którzy jednorazowo będą mogli podróżować w poszczególnych typach tramwajów i autobusów. Taka informacja jest umieszczona na drzwiach każdego tramwaju i autobusu już od 25 marca.

Fot. materiały MPK

Naklejki zawierają liczbę dostępnych miejsc siedzących podzieloną przez połowę, zgodnie z wytycznymi podanymi we wtorek, 24 marca na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Nie są to jedyne działanie związane z wprowadzonymi ograniczeniami przemieszczania się. Od 25 marca jest przygotowany dodatkowy rezerwowy tabor tramwajowy i autobusowy. Od czwartku, 27 marca będzie to nawet 20 tramwajów i 50 autobusów dostępnych każdego dnia do wykorzystania na tych liniach, gdzie pasażerów pojawi się więcej niż dostępna liczba miejsc w pojeździe.

O większej liczbie pasażerów czekających na przystankach będą informować dyspozytorów MPK kierowcy i motorniczowie. Wspierają ich także inspektorzy ruchu, którzy pracują m.in. w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego, przy Nowym Kleparzu, a także na rondach Grunwaldzkim i Mogilskim.

Prowadzący pojazdy będą starają się obserwować liczbę podróżujących pasażerów oraz tych oczekujących na przystankach. W sytuacji, gdy ocenią, że jest ich zbyt dużo, będą zgłaszać dyspozytorom, aby ci wysłali na daną trasę pojazdy rezerwowe. O dodatkowym autobusie czy tramwaju będą także informować pasażerów przez mikrofon. Jednak na pewno nie będą opuszczać swojego miejsca pracy, aby liczyć wsiadających i wysiadających pasażerów.

Pojazdy rezerwowe są rozmieszczone w różnych punktach miasta, tak aby jak najszybciej mogły zacząć wykonywać dodatkowe kursy tam, gdzie będzie to potrzebne.

Przewoźnicy z myślą o bezpieczeństwie swoich pracowników, ale także pasażerów podejmują wiele działań. To m.in. regularna dezynfekcja pojazdów czy wyznaczenie stref bezpieczeństwa w rejonie kabin prowadzących pojazdy. Nie będą one jednak skuteczne, jeśli do obowiązujących wytycznych nie będą się stosować wszyscy podróżujący. Dlatego apelują do pasażerów o wyrozumiałość i zachowanie odpowiedniego dystansu w pojazdach komunikacji miejskiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-25
Data aktualizacji: 2020-03-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź