Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Społeczność Politechniki Krakowskiej pomaga medykom

Naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej włączyli się w akcję pomocy dla polskich medyków w czasie walki z koronawirusem. Na drukarkach 3D w różnych jednostkach uczelni oraz sprzęcie domowym pracowników PK powstają przyłbice ochronne dla medyków, przekazywane do szpitali zgodnie z zamówieniami płynącymi do PK z całej Polski.

Fot. materiały prasowe

Do kilkunastu placówek medycznych, nie tylko z Krakowa, ale i Nowego Sącza, Bochni, Zamościa, Leśnicy Groń k. Zakopanego trafiło już blisko 300 przyłbic z PK. Uczelnia przekazuje też do placówek medycznych kilka tysięcy rękawiczek oraz maseczki ochronne, także takie, które szyją pracownicy PK. Wsparcie będzie płynąć dalej – na PK drukowane są już kolejne partie przyłbic i rodzą się nowe pomysły na wsparcie medyków. W inżynierską akcję pomocy medykom można się włączyć, dostarczając materiał do produkcji przyłbic.

Akcja druku przyłbic rozpoczęła się w zespole Laboratorium Druku 3D na Wydziale Mechanicznym PK, zainicjowali ją dr inż. Marcin Grabowski, dr inż. Dominik Wyszyński i mgr inż. Wojciech Bizoń. Przy wsparciu zewnętrznych firm: Studio 3D, COLOP Polska i Fiberlogy - filaments, rozpoczęli charytatywną produkcję przyłbic chroniących twarz medyków. W sobotę, 28 marca pierwsze przyłbice trafiły do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Teraz druk przyłbic ochronnych na drukarkach 3D trwa już na całej Politechnice. Pracują nie tylko uczelniane drukarki 3D, ale też te „zaprzyjaźnione” domowe. Produkcja przyłbic ochronnych przyśpieszyła m.in. dzięki innowacyjnemu pomysłowi mgr. inż. Damiana Brewczyńskiego, który udoskonalił udostępniony publicznie na początku pandemii projekt Josefa Prusy. Dzięki pomysłowi inżyniera z PK udało się znacząco skrócić czas druku (o 63 proc.) i zmniejszyć zużycie potrzebnego do produkcji materiału, a jednocześnie zachować ochronną moc i ergonomiczność przyłbic. Kilkadziesiąt przyłbic produkowanych według unowocześnionego projektu trafiło już do 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie, a recenzje użytkowników są bardzo pozytywne.

Wszyscy, którzy chcą drukować przyłbice zgodnie z bardziej oszczędnym pomysłem z PK mogą wykorzystać instrukcję udostępnioną przez twórcę na licencji OpenSource.

Wszelkie ofert wsparcia materiałowego można zgłaszać mailowo na adres rzecznik@pk.edu.pl lub za pośrednictwem Facebooka PK. Pozyskanie filamentu można wesprzeć przez symboliczny zakup za pośrednictwem akcji wspierającej drukarzy z PK.

Przyłbice ochronne to nie jedyna pomoc oferowana przez społeczność PK. Na Wydziale Mechanicznym na potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wytwarzane są metodą druku 3D niezwykle potrzebne nakładki do mocowania osłon na okulary optyczne. Przy użyciu systemu do selektywnego spiekania laserowego (SLS) powstało już pierwsze 180 sztuk takich niepozornych, a bezcennych klipsów dla medyków używających okularów.

Z kolei akcję szycia maseczek rozpoczęła dr hab. inż. Ksenia Ostrowska. Jak przekonuje, aby wspierać maseczkami krakowskich medyków nie potrzeba wiele. Wystarczą podstawowe umiejętności krawieckie, maszyna do szycia, trochę materiału i oczywiście dobre chęci. Partia pierwszych 60 maseczek trafiła już do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Teraz na politechniczne maseczki czeka Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Maseczki z PK będą dostarczane do szpitali przy okazji zaopatrywania ich w przyłbice i rękawiczki, które na rzecz medyków przekazał Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK.

Bieżące informacje na temat pomocy dla medyków można śledzić w serwisie głównym i Facebooku PK.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-04
Data aktualizacji: 2020-04-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź