Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pałac Sztuki przy placu Szczepańskim 4

W obecny wygląd Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim 4 mieli wkład znakomici architekci, artyści i rzeźbiarze. Pałac Sztuki, bohater kolejnego odcinka cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty i zachęcamy do spacerowania ich szlakiem, to znakomity przykład integracji architektury, rzeźby i ornamentyki.

Fot. Wydział Kultury UMK

Pałac Sztuki przy placu Szczepańskim 4, wpisany do rejestru zabytków w 2012, uznawany jest za miejsce, w którym współpraca artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki przyniosła efekt w postaci dzieła o zwartej i harmonijnej budowie.

Utrzymany w duchu wiedeńskiej secesji budynek z początku XX stulecia został wzniesiony dla założonego w Krakowie pół wieku wcześniej Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Gmach miał być miejscem kultu sztuki. Do roli świątyni sztuki nawiązują między innymi elementy jońskie oraz fryz przedstawiający symbolicznie ujęte losy twórcy, który został zaprojektowany przez wybitnego młodopolskiego malarza Jacka Malczewskiego. Pomnikowy charakter nadają Pałacowi umieszczone w ni­szach popiersia znanych polskich malarzy i rzeźbiarzy, a nawiązaniem do mocy artystycznego kunsztu jest umieszczona nad głównym wejściem, otoczona promieniami głowa Apollina. Prace wykonawcze w Pałacu Sztuki nadzorował Włodzimierz Tetmajer.

Pałac jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych – powstałego w 1854 r., jednego z najstarszych w Europie. W galerii od początku wystawiali najważniejsi polscy artyści. Za okres największego znaczenia TPSP uznaje się lata 1858-1927, kiedy Towarzystwo zaangażowane było w promowanie malarstwa historycznego Matejki, Grottgera czy Rodakowskiego, a potem Młodej Polski z Wyspiańskim, Weissem i Mehofferem. Działalność TPSP przerwał wybuch wojny - Pałac Sztuki został wtedy zarekwirowany przez władze niemieckie. Po wojnie Towarzystwo wznowiło działalność.

Pałac pełni dziś funkcję galerii, w której odbywają się prezentacje polskiej sztuki współczesnej, wystawy artystów zagranicznych, a także aukcje dzieł sztuki.

W 2016 roku przeprowadzono renowację i częściową wymianę stolarki w dolnej części Pałacu Sztuki, a w 2019 roku renowację stolarki okiennej w górnej części budynku. Dofinansowanie z budżetu miasta wyniosło łącznie 300 tys. zł, co stanowiło ponad 70 proc. poniesionych kosztów przeznaczonych na ten zakres prac.

Okno przed renowacją:

okno przed renowacją

Okno po renowacji:

okno po renowacji

Detal okna przed renowacją:

detal okna przed renowacją

Detal okna po renowacji:

detal okna po renowacji

W cyklu #krakowheritage przybliżamy odnowione krakowskie obiekty. Zachęcamy do spacerowania szlakiem odnowionych zabytków, publikowania zdjęć z tych wędrówek w mediach społecznościowych i oznaczania ich hasztagiem #krakowheritage.

Wspólnie pokażmy, że jesteśmy dumni z efektów opieki nad zabytkami naszego miasta. Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków i odkrywaj na nowo cenne zabytki.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-05
Data aktualizacji: 2020-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź