Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

E-podpisy pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą

Każdemu mieszkańcowi Krakowa przysługuje prawo inicjatywy uchwałodawczej. W czasach pandemii zaistniał poważny problem ze zdobyciem podpisów pod inicjatywą. Czy ta forma zostanie dostosowana do obecnej sytuacji epidemicznej? – na ten temat dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Fot. pixabay.com

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest narzędziem umożliwiającym realizację działań zgłaszanych przez mieszkańców w ich bezpośrednim otoczeniu, które uzupełnia już funkcjonujące instrumenty uchwałodawcze. Przygotowany przez grupę krakowian projekt uchwały, który spełnia wymogi formalne może stać się przedmiotem obrad Rady Miasta. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu. Komitet inicjatywy uchwałodawczej ma prawo wskazywać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu podczas prac rady gminy.Obywatelski projekt uchwały może złożyć grupa co najmniej 300 mieszkańców Miasta posiadających czynne prawa wyborcze.

Stan epidemii przysporzył wielu problemów ze zdobyciem wyżej wymienionych podpisów. Stąd pomysł radnego Łukasza Wantucha, by stworzyć system do zbierania podpisów pod projektem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej drogą elektroniczną. Pod względem wymogów prawnych istnieje możliwość stworzenia takiego narzędzia, jednak wcześniej należy dokonać zmian w uchwale. Jednak ta forma budzi również pewne kontrowersje wśród radnych i urzędników ze względu na weryfikowanie i wiarygodność podpisów. Jednym z narzędzi weryfikujących podpis mógłby być profil w serwisie E-PUAP lub konto w bankowości internetowej.  – Ostatnie pół roku pokazało, że wszystkie rozwiązania dążące do informatyzacji i zamiany fizycznej obecności na zdalną są konieczne. Wiele się udało zrobić w ostatnich latach w tym zakresie. Procedur, które się da załatwić elektronicznie jest coraz więcej. Uważam, że ta forma może wpłynąć tylko pozytywnie na partycypację społeczną. Oczywiście jest ryzyko, że zawiąże się jakaś stała grupa, forsująca tylko swoje projekty i swój punkt widzenia – stwierdził radny Łukasz Sęk. Radny zwrócił także uwagę na umożliwienie zdalnej pomocy prawnej osobom składającym wniosek, tak by projekt spełniał wymogi prawne. Więcej na temat obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej można przeczytać w tekście uchwały.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-09-16
Data aktualizacji: 2020-09-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź