Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Korzyści z igrzysk

24 dyscypliny sportowe i cztery pokazowe, wiele dyscyplin będzie miało rangę kwalifikacji olimpijskich oraz mistrzostw Europy. Do tego inwestycje w mieście i regionie. O Igrzyskach Europejskich w Krakowie w 2023 r. na Komisji Sportu i Turystki opowiadał radnym Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rozwoju Kultury Fizycznej.

Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

Kraków wraz z Małopolską będzie gospodarzem III Igrzysk Europejskich. Decyzja w tej sprawie podjęta została 21 czerwca podczas zgromadzenia generalnego Europejskiego Komitetu Olimpijskiego w Mińsku.

- Pierwotnie zakładano, że w kalendarzu imprez znajdzie się 20 dyscyplin. W wyniku negocjacji, uwzględniających propozycję polską oraz propozycję przedstawioną przez Europejski Komitet Olimpijski uznano, że w programie znajdą się 24 dyscypliny główne oraz 4 pokazowe – mówił Janusz Kozioł.

Jak tłumaczył Pełnomocnik Prezydenta ds. Rozwoju Kultury Fizycznej, przy tworzeniu listy dyscyplin jednym z najważniejszych argumentów była możliwość połączenia rywalizacji podczas Igrzysk Europejskich z jednoczesną walką o tytuły mistrzów Europy, bądź o kwalifikacje do letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 r.

W Krakowie odbędą się rozgrywki m.in. w kajakarstwie slalomowym i kajakarskim sprincie w Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna, szermierka w obiektach AWF-u, a finały w Centrum Kongresowym ICE lub w Tauron Arenie Kraków, rugby 7 na stadionach Cracovii i Wawelu Kraków, koszykówka 3x3 w hali 100-lecia Cracovii, zapasy i judo w małej Tauron Arenie, siatkówka plażowa w Nowej Hucie. W Małopolsce natomiast rozegrane zostaną m.in. badminton w Tarnowie, tenis stołowy w Bochni, skoki narciarskie w Zakopanem, kolarstwo szosowe – start w jednym z małopolskich miast, meta w Krakowie, kolarstwo MTB w Myślenicach, a biegi górskie w Krynicy.

Korzyści dla mieszkańców

- Z punktu widzenia Krakowa ważny jest wątek sportowy, ale ważniejszy jest wątek pozasportowy, inwestycyjny – tłumaczył Janusz Kozioł. Wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego trwają prace nad przygotowaniem wsadu do tzw. specustawy, która pozwoli na szybkie przygotowanie niezbędnych inwestycji związanych z Igrzyskami Europejskimi.

W ramach przygotowań przebudowany zostanie miejski stadion Wisły Kraków – środki finansowe na ten cel mają zostać przekazane z budżetu centralnego, powstanie także 50-metrowa pływalnia, do budowy której Miasto może otrzymać nawet 80 proc. dofinansowania. W Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna powstanie tor do kajakarstwa „płaskiego”, który również ma szanse na wysokie dofinansowanie.

Przy okazji przygotowań do Igrzysk Europejskich przyspieszone zostaną prace nad dokończeniem obwodnicy Krakowa, zwiększona zostanie przepustowość węzła autostrady w Opatkowicach, w specustawie powinna znaleźć się także trasa Balice – centrum Krakowa oraz budowa nowych przystanków kolei aglomeracyjnej.

Radnych głównie interesowały korzyści, jakie miasto i mieszkańcy mogą uzyskać przy okazji organizacji tak dużej imprezy sportowej. Radny Łukasz Sęk sugerował wpisanie do specustawy drobniejsze, ale konieczne inwestycje infrastrukturalne, takie jak chodniki, ścieżki rowerowe, na które są środki w budżecie miasta, ale dzięki specustawie ich przygotowanie i budowa będzie łatwiejsza. Natomiast przewodniczący Komisji Stanisław Moryc wyrażał obawy związane z niewystarczającą promocją przez Miasto samej imprezy, jak i korzyści jakie mogą uzyskać mieszkańcy przy okazji jej organizacji. – Jestem za Igrzyskami w Krakowie, ale jako mieszkaniec nie wiem nic o tej imprezie. Obawiam się, że podpiszemy umowę i znajdą się mieszkańcy, którzy zablokują organizację, jak to miało miejsce w przypadku organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Pełnomocnik Prezydenta zapewniał, że Miasto wychodzi do mieszkańców i tłumaczy, jakie korzyści wynikają z organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie. Zapewnił także, że działania te zostaną zintensyfikowane.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-09-30
Data aktualizacji: 2020-09-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź