Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Fotografii zaprasza na pokaz nowych nabytków

Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Fotografii w Krakowie wzbogaciła się w tym roku o prace pięciu polskich twórców: Bogusława Bachorczyka, Pawła Bownika, Anety Grzeszykowskiej, Rafała Milacha i Anny Orłowskiej. Do zbiorów MuFo trafiły zdjęcia współczesnych artystów, których twórczość jest ceniona zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Fot. Muzeum Fotografii w Krakowie‎

Pierwszy pokaz nabytków zakupionych w roku 2020 do kolekcji sztuki MuFo został otwarty w czwartek, 15 października. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Gminy Miejskiej Kraków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ostatnich latach muzeum realizuje politykę gromadzenia zbiorów, pozyskując między innymi sztukę współczesną. Kolekcja wzbogaciła się dotąd o prace: Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grosspiere’a, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Tobisa i Wojciecha Wilczyka. Szczególny nacisk położony jest zwłaszcza na prace podejmujące dialog z historią obrazu oraz fotografie będące odpowiedzią na wyzwania społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne.

W ramach pokazu w MuFo Strzelnica zostanie zaprezentowana praca Bownika „Koło 13” z cyklu „Kolory straconego czasu”, w którym gatunek wymarłego ptaka przedstawiony jest w formie abstrakcyjnej syntezy,  także cykl Anety Grzeszykowskiej „Mama” – fotograficzny zapis więzi pomiędzy matką i córką, ujawniający mechanizmy utraty autonomii oraz niepokojącą aurę towarzyszącą społecznemu funkcjonowaniu człowieka, także w relacjach z najbliższymi osobami. Z kolei Anna Orłowska, korzystając z techniki kolażu, połączyła ze sobą fragmenty reprodukcji obrazów Jana Matejki z fragmentami albumowych i pocztówkowych zdjęć z Nowej Huty. A kolaże Bogusława Bachorczyka w sposób charakterystyczny dla współczesności odwołują się do kopiowania, wielokrotnego użycia pojęć, motywów i obrazów zakorzenionych w rzeczywistości społecznej i kulturowej.

Nowe nabytki znajdują się w Strzelnicy – oddziale Muzeum Fotografii w Krakowie zlokalizowanym na Woli Justowskiej przy ul. Królowej Jadwigi 220. Pokaz nowej kolekcji może być też dobrą okazją, by przypomnieć o znajdującej się tam wystawie stałej. Ekspozycja stała poświęcona jest zjawisku portretu fotograficznego, a jej celem jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Zakup prac przez MuFo wpisuje się w strategię – filozofię działania określaną jako #kulturaodporna, zgodnie z którą środowisko kultury jest solidarne i wzajemnie się wspiera.

Od 24 października ma zacząć działać oddział muzeum przy ul. Józefitów. W związku z obecną sytuacją epidemiczną, prosimy, aby sprawdzać aktualność informacji na stronie internetowej Muzeum Fotografii w Krakowie MuFo, a także śledzić na profilu muzeum w portalu Facebook.

Przypominamy, że Muzeum Fotografii w Krakowie bierze udział w akcji #zwiedzajKraków, zorganizowanej w ramach kampanii Kraków nieodkryty. Dzięki niej można liczyć na zniżki na rozmaite atrakcje oferowane przez partnerów programu – począwszy od wizyt w muzeach, po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. Więcej informacji o partnerach akcji znajdziesz tutaj.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-16
Data aktualizacji: 2020-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź