Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ostatni dzień na zgłoszenia do Nagrody Żółtej Ciżemki

Jeszcze tylko dziś można zgłaszać propozycje do V edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży. Celem konkursu organizowanego przez Bibliotekę Kraków jest uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich książek adresowanych do młodych czytelników.

Fot. materiały Biblioteki Kraków

Nagroda Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży przyznawana jest od 2017 roku autorom publikacji wyróżniającej się zarówno pod względem poziomu literackiego, jak i graficznego. Nazwa nagrody wiąże się z powieścią Antoniny Domańskiej „Historia żółtej ciżemki” inspirowaną znalezieniem bucika – tytułowej ciżemki podczas konserwacji ołtarza Wita Stwosza w krakowskim kościele Mariackim w 1867 r. Nagroda została ustanowiona w setną rocznicę śmierci pisarki. Jej fundatorem jest Prezydent Miasta Krakowa.

W tegorocznej edycji konkursu kapituła będzie oceniać książki wydane po raz pierwszy w 2020 roku. Będą brane pod uwagę publikacje autorstwa rodzimych twórców: autorów tekstu i ilustracji.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać czytelnicy, związki twórcze, instytucje kultury, wydawcy, księgarze, bibliotekarze. Wydawcy mogą zaproponować do pięciu tytułów, a pozostali zgłaszający jeden.

Zgłoszenie należy przesłać do 28 lutego na adres organizatora konkursu  ̶  Biblioteki Kraków pocztą tradycyjną (na adres: pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków) lub mailowo (na adres: anna.gregorczyk@biblioteka.krakow.pl). Egzemplarze książek zgłoszonych do konkursu należy przekazać do 15 marca.

Nagroda Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży przyznawana jest od 2017 roku autorom publikacji wyróżniającej się zarówno pod względem poziomu literackiego, jak i graficznego. Fundatorem Nagrody jest Prezydent Miasta Krakowa.

W ubiegłorocznej edycji konkursu nagrodę za najpiękniejsze i najbardziej wartościowe polskie wydawnictwo przyznano Ewie K. Czaczkowskiej (tekst) i Katarzynie Fus (ilustracje) za książkę „Bajki mariackie”.

Dodatkowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Kraków.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-22
Data aktualizacji: 2021-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź