Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

1. rocznica śmierci Stanisława Juchnowicza

Dziś mija 1. rocznica śmierci prof. Stanisława Juchnowicza, wybitnego architekta i urbanisty, Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Z tej okazji na grobie Stanisława Juchnowicza na cmentarzu Salwatorskim zapłonął znicz od władz Miasta Krakowa.

Fot. Paweł Krawczyk

Wybitny urbanista i architekt

Stanisław Juchnowicz urodził się 10 czerwca 1923 r. w Lidzie. Był wybitnym urbanistą i architektem, który swoimi osiągnięciami twórczymi na trwałe wpisał się w historię Krakowa. Był współautorem planu urbanistycznego Nowej Huty, a do jego wybitnych osiągnięć zaliczają się również liczne inicjatywy i projekty służące poprawie warunków ekologicznych naszego miasta, m.in. utworzenie użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie.

Opracowane pod kierunkiem Stanisława Juchnowicza „Studium zagospodarowania przestrzennego Kraków – Wschód” otworzyło dyskusję na temat przyszłości Nowej Huty. Stało się inspiracją dla działań, które doprowadziły m.in. do planu rewitalizacji wschodniej części miasta – strategicznego projektu Kraków – Nowa Huta Przyszłości. Jako były żołnierz Armii Krajowej i oddany Polsce patriota, prof. Juchnowicz zaangażował się również w plany wzniesienia w Krakowie pomnika Armii Krajowej.

Profesor Politechniki Krakowskiej, ekspert ONZ

Prof. Juchnowicz założył Międzynarodowy Ośrodek Kształcenia i Studiów Urbanistycznych Politechniki Krakowskiej i przez wiele lat był jego dyrektorem. Wcześniej był dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Był współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego, prezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich i przewodniczącym Komisji Urbanistyki i Architektury Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Opracował także plany rozbudowy czterech znaczących miast Nigerii Południowej. Był ekspertem ONZ i doradcą rządu ds. budowy stołecznego miasta Abudży.

Jego prace naukowe na temat zrównoważonego rozwoju są cytowane w wielu znaczących publikacjach międzynarodowych, wyniki badań na temat śródmieść weszły do kanonu naukowej literatury urbanistycznej.

Za swoje zasługi był wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki (1999), odznaką Honoris Gratia (2006 r.) oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi. W 2013 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Zmarł 31 stycznia 2020 r. w Krakowie. Msza pogrzebowa odbyła się w kolegiacie św. Anny. Prof. Stanisław Juchnowicz został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Miasto Kraków pamięta o prof. S. Juchnowiczu.

Kraków pamięta o Stanisławie Juchnowiczu

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-29
Data aktualizacji: 2021-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź