Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Na sesji RMK o koronawirusie

Na ważne pytania związane z epidemią koronawirusa podczas sesji Rady Miasta Krakowa odpowiadali krakowscy profesorowie. Na obrady zaproszeni zostali już po raz drugi przez radną Annę Prokop-Staszecką oraz Dominika Jaśkowca, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Fot. Małgorzata Kubowicz

- Mamy okazję gościć na sesji doświadczonych i wybitnych naukowców - podkreślał Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. O walce z koronawirusem opowiadali: prof. Janusz Marcinkiewicz - immunolog, kierownik Katedry Immunologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; prof. Marek Sanak – genetyk, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; prof. Aleksander Garlicki – specjalista chorób zakaźnych, kierownik w Klinice Chorób Zakaźnych i Tropikalnych UJ oraz prof. Krzysztof Pyrć – wirusolog i mikrobiolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Szczepmy się i przestrzegajmy obostrzeń

Wszyscy profesorowie zgodnie podkreślali, że mimo znużenia tak długo trwającą epidemią i związanymi z nią obostrzeniami – powinniśmy nadal ich przestrzegać. I szczepić się, w miarę możliwości, dostępnymi na rynku szczepionkami oraz nie zrażać kilkudniowymi grypopodobnymi efektami ubocznymi. – Ceną za to, że się uodporniamy na koronawirusa jest nasze ewentualne złe samopoczucie - mówił prof. Krzysztof Pyrć. - Niepokojące jest to, że nie robią na nas wrażenia dane o ilości zgonów. Zdarza się, że codziennie umiera ok. 300 osób, to tak jakby codziennie spadał jeden samolot – mówił prof. Janusz Marcinkiewicz.

Szczepienia muszą być powszechne

Radna Anna Prokop-Staszecka pytała m.in. o to, czy można już stwierdzić jak długo jesteśmy odporni po szczepieniu. – Ostrożne założenia są takie, że od 8 miesięcy do roku. Spadek przeciwciał następuje natomiast po ok. 3-4 miesiącach. Natomiast, aby mieć pewność potrzebne są obserwacje wieloletnie – odpowiadał prof. Janusz Marcinkiewicz. Profesorowie podkreślali również, jak ważne jest, by szczepienia były powszechne, bo tylko wtedy będą skuteczne. Po uzyskaniu odporności przez 60-70 proc. społeczeństwa zachorowania będą sporadyczne – mówił prof. Marek Sanak.

Prof. Krzysztof Pyrć odniósł się do popularnego ostatnio leku amantadyna, który podawany jest chorym na Parkinsona. – Obecnie nie ma żadnych podstaw klinicznych, aby twierdzić, że lek ten działa na koronawirusa – mówił prof. Pyrć.

Profesorowie podkreślali również, że nawet osoby zaszczepione powinny stosować się do reżimu sanitarnego, zwłaszcza jeśli mają kontakt z osobami, które nie zostały jeszcze zaszczepione. – Najgroźniejsze są cały czas ruchy, przemieszczanie się ludności, dlatego apelujemy, by nie wyjeżdżać za granicę, zwłaszcza do krajów egzotycznych – mówił prof. Janusz Marcinkiewicz.

Radni pytali też, czy jest sens badać przesiewowo wszystkich na posiadanie przeciwciał na koronawirusa. – To jest dobry pomysł, natomiast mam wątpliwości, czy na obecną chwilę udałoby się takie badania logistycznie przeprowadzić – mówił prof. Krzysztof Pyrć. Odniósł się też do pytania o szczepionkę chińską i rosyjską, której zakupu dokonać miały Węgry oraz Izrael. – Nic nie wiemy o tych szczepionkach, jest problem z ich transparencją. Dopóki nie zostaną zatwierdzone przez gremium niezależne, jakim jest  Europejska Agencja Leków, nie możemy nic powiedzieć o ich skuteczności – mówił prof. Pyrć.

Relacja z wystąpienia profesorów dostępna jest na facebooku RMK.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-02-18
Data aktualizacji: 2021-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź