Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Moda na nieużywanie plastiku

Rada Miasta Krakowa w kwietniu 2019 r. podjęła uchwałę, której celem jest wycofanie się z użycia plastiku w Urzędzie Miasta Krakowa oraz wszystkich jego jednostkach i spółkach. Podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Środowiska radni wysłuchali informacji na temat realizacji uchwały.

Fot. materiały prasowe

- W realizację uchwały zaangażowało się w sumie ponad 40 różnych jednostek - mówił Wacław Skubida, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. Jakie zostały podjęte działania? M.in. eliminacja lub ograniczenie jednorazowych talerzy, sztućców podczas spotkań i eventów - tych jednak w ostatnim roku ze względu na pandemię było bardzo mało. W budynkach Urzędu zamontowane zostały dystrybutory wody podłączone do wodociągu, postępuje likwidacja opakowań plastikowych, ogranicza się zakup wody mineralnej w butelkach PET, gadżety miejskie zastępowane są przez przedmioty przydatne i wielorazowego użytku, usuwa się torby plastikowe, korespondencja w urzędzie prowadzona jest drogą mailową, folia do pakowania przesyłek zastąpiona została przez skropak  - materiał wytworzony na bazie skrobi roślinnej.

W Urzędzie pojawiły się pojemniki do segregacji odpadów – to wynik zapisów ustawy, podnoszone jest znaczenie kwestii ekologii w działaniach informacyjno-promocyjnych miasta, MPO oraz Wodociągi Miasta Krakowa S.A. prowadzą akcje edukacyjne oraz informacyjne np. „Krakowskie szkoły najlepiej segregują odpady” czy „W Krakowie dobra woda prosto z kranu”.

Urząd przygląda się także dostawcom, chętniej współpracuje z firmami, które dla swoich produktów nie używają plastiku.

Marta Rusowicz, dyrektor Wydziału Obsługi Urzędu, przedstawiła informacje o realizacji zadania z budżetu obywatelskiego z 2018 r. Chodzi o postawienie trzech śmieciomatów zbierających zużyte butelki plastikowe i puszki po napojach. Postawione zostały we wrześniu 2020 r. w trzech lokalizacjach:  w Krakowskim Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Kurdwanów Nowy”, przy Com-Com Zone na Kozłowce, oraz Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158, ul. Strąkowa 3a. Urządzenia połączone są z aplikacją mobilną, która ułatwia gromadzenie ekopunktów. Uczestnicy programu zbierają punkty za każdy wrzucony śmieć do śmieciomatu i po uzbieraniu odpowiedniej liczby mogą je wymienić na nagrody.

- Cieszymy się, że śmieciomaty znalazły się w trzech punktach, można jednak poszerzyć akcję  – mówiła Anna Prokop-Staszecka, przewodnicząca Komisji. – To kwestia decyzji. To zadanie realizowane jest w ramach budżetu obywatelskiego. Jeśli jednak będzie decyzja, że należy śmieciomaty dalej prowadzić lub rozszerzyć na cały Kraków, to potrzebne będzie zapewnienie finansowania w budżecie – mówiła Marta Rusowicz. Dodała również, że śmieciomaty stanęły w ramach pilotażu. W trakcie jego realizacji pojawiło się kilka problemów do rozwiązania, między innymi wywóz frakcji. Śmieciomaty bardzo szybko się zapełniają, obecnie obowiązuje umowa z MPO. Kolejnym problemem jest zasilanie automatów. – Podłączenie automatów wykonane zostało w ramach Wydziału Obsługi Urzędu. Natomiast koszty poboru energii wzięli na siebie dyrektorzy jednostek, w których automaty zostały zamontowane. W przyszłości trzeba będzie wziąć pod uwagę również koszty energii – mówiła dyrektor Wydziału Obsługi Urzędu Miasta Krakowa.

Wacław Skubida wspominał także, że Kraków jest uczestnikiem programu Circular Cities. Dzięki programowi miasto stworzy zrównoważoną strategię, która zmieni politykę odpadową – ograniczając ilość odpadów oraz wykorzystując upcykling i ponowne użycie surowców.

Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przedstawili informacje na temat obiegu odpadów odnawialnych w Krakowie. Zapewnili, że miasto osiąga wymagane poziomy recyklingu. Zwrócili jednak uwagę na konieczność wprowadzenia systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów za zagospodarowanie odpadów powstających z produktów przez nich wytworzonych. Odpowiedzialność producentów ujęta jest w przepisach unijnych. Przepisy te określają minimalny poziom finansowania zagospodarowania odpadów przez wprowadzających produkty do obrotu. Obecnie trwa dyskusja, jak ten system powinien wyglądać w Polsce.

Anna Prokop-Staszecka podkreślała, że zależy jej na przyspieszeniu działań ekologicznych. – Chciałabym by Kraków wykreował modę na nieużywanie plastiku – mówi Anna Prokop-Staszecka.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-02-19
Data aktualizacji: 2021-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź