Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Turystyka częstych powrotów

O narzędziu dla zrównoważonej turystyki - programie Kraków’Culture mówiono podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Program radnym przedstawili Robert Piaskowski pełnomocnik prezydenta ds. kultury oraz Izabela Błaszczyk, dyrektor Biura Festiwalowego.

- Dla Krakowa wyzwaniem jest bogactwo, różnorodność, kontent który buduje prawie 500 centrów kultury naszego miasta – instytucji miejskich, wojewódzkich, prywatnych. Mamy gigantyczny zasób oddziałów muzealnych, 250 pracowni artystycznych, 80 festiwali, średnio 1000 wydarzeń miesięcznie wypływa do redakcji „Karnetu”. W tej różnorodności, z której jesteśmy dumni, przeciętny mieszkaniec umiał się odnaleźć, natomiast turysta nawet z Polski miał trudność, by dotrzeć do tych informacji – tłumaczył założenia programu Kraków’Cutlure Robert Piaskowski.

Program Kraków’Culture realizuje przegłosowaną przez Radę Miasta Krakowa politykę turystyki zrównoważonej, w której jedną z rekomendacji jest oparcie regeneracji rynku turystycznego Krakowa na kulturze.  – Zmierzamy w kierunku zmiany turystyki doznań, zabawy na turystykę głęboką, kulturowa, turystykę częstych powrotów – tłumaczył Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

W ramach realizacji programu zmieni się „Karnet”, który w pandemii w swojej materialnej, drukowanej formie przestał odpowiadać wymogom tego czasu. - Liczy się rozwój narzędzi cyfrowych. „Karnet” staje się nowoczesnym narzędziem internetowym – wyjaśniał Piaskowski.

Wydarzenia budujące markę Krakowa poukładane zostały sezonowo, by ułatwić komunikację z branżą turystyczną. Agencje turystyczne i odbiorca kultury będzie mógł dopasować kalendarz wydarzeń do swoich preferencji. Program przewiduje także kampanie promocyjne sezonów kultury. – Chcemy mieć przyrost turysty przyjeżdżającego na wystawy, festiwale, mamy wydarzenia na miarę najważniejszych europejskich miast kultury – mówił Robert Piaskowski.

Próbą uporządkowania dziedzin kultury będzie portal Kraków Culture. Planowany jest także druk kwartalnika „Kraków’Culture” w formie dwujęzycznej. W ramach programu działa już platforma Play Kraków, na której znajduje się 740 materiałów filmowych, a baza newslettera obejmuje 35 tysięcy odbiorców. Narzędziem realizacji programu jest także funkcjonujący Pałac Potockich. Powstaje też Kraków Ticket Hub, gdzie będzie można zakupić bilety na wszystkie wydarzenia kulturalne dla rozmaitych instytucji miasta. Sklep wyposażony będzie w opcję last minute. Trwają także prace nad portalem muzealnym, gdzie zostaną zebrane wszystkie muzea w  jednym miejscu.

Program Kraków’Culture przewiduje także integrację sektora festiwalowego. Jak tłumaczył pełnomocnik prezydenta ds. kultury sektor, który był ważny dla miasta, powodował potężny wpływ ekonomiczny, obecnie jest w głębokim kryzysie, z którego bez pomocy nie podniesie się  do 2023 roku. - Ważna jest współpraca kultury z turystyką. Jest to wejście na kolejny etap, na świadome kreowanie rynku. Na naszych festiwalach publiczność międzynarodowa sięga 15 proc. W Edynburgu to jest nawet 40 procent. Potencjał potężnej masy turystów, która ma szanse wrócić w pewnym momencie do Krakowa, jest do wzięcia. Trzeba dać narzędzia turystyce do tego, by turysta skorzystał z tego, co proponujemy – mówił Piaskowski.

Prezentacja programu Kraków’Culture przewidziana jest po świętach wielkanocnych. Więcej o „Polityce zrównoważonej turystyki w Krakowie na lata 2021–2028” przyjętej przez Radę Miasta Krakowa można przeczytać tutaj.

Radni z Komisji Promocji i Turystyki pozytywnie zaopiniowali projekt rezolucji w sprawie objęcia pomocą z tarczy antykryzysowej branży przewodników oraz pilotów wycieczek. Projekt skierowany jest do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. - Nie można pozwolić na osłabienie tak poważnego partnera miasta Krakowa, jakim są wysoko wykwalifikowani przewodnicy turystyczni – i ich przejście do innych sektorów. Odbiłoby się to negatywnie nie tylko na sytuacji branży turystycznej, ale na odbudowywaniu całej gospodarki po epidemii – piszą radni w projekcie rezolucji według druku nr 1818-R i proponują m.in. automatyczne przedłużenie świadczenia postojowego oraz zwolnienia z ZUS, począwszy od lutego 2021 r.

Na wniosek radnego Łukasza Sęka radni zagłosowali za odwołaniem go z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Promocji i Turystyki. W kolejnym głosowaniu wskazali kandydaturę radnej Bogumiły Drabik na funkcję wiceprzewodniczącej Komisji.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-03-26
Data aktualizacji: 2021-03-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź