Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Postępują prace przy Klastrze Innowacji na Zabłociu

Trwają prace przy adaptacji starych budynków przy ul. Zabłocie 20 i 22 na potrzeby Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych. Po zakończeniu prac rozbiórkowych wewnątrz, wykonawca skupia się m.in. na montażu instalacji. 

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Na niższych kondygnacjach już widać przyszłe elementy wykończenia. Powstają ścianki działowe. Układane są konieczne dla przyszłego funkcjonowania budynku instalacje elektryczne, wodne i sanitarne. W obu budynkach stawiane są szyby wind. Budowlańcy mają nieco więcej pracy przy budynku A. Nie chodzi tylko o to, że jest on po prostu większy, ale trzeba w nim wymienić dach. Trwa dość skomplikowana operacja instalowania specjalnej konstrukcji stalowej.

 

W budynku B finalizowane są prace związane z wykonaniem konstrukcji szybu windowego i klatki schodowej. Zakończono układanie izolacji podposadzkowych na poziomie -1. W końcowej fazie jest wykonanie płyty posadzkowej na poziomie -1. Trwa naprawa stropu i słupów na poziomie +1 oraz wykonanie ścian działowych na poziomie 0. Rozpoczęto montaż stolarki okiennej oraz instalacji kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Instalacje sanitarne podposadzkowe zostały wykonane.

Przypomnijmy: generalnym wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” jest wybrana w przetargu firma Mostostal Warszawa SA. Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwoleń administracyjnych i realizację inwestycji została zawarta w lutym 2020 r. Wartość kontraktu to 39 253 583,09 zł.

Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 ma być centrum społecznych i technologicznych innowacji, realizujących ideę SMART City poprzez kreatywne łączenie sektora wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej. Istotą zaprojektowanej i zrealizowanej przestrzeni Klastra będzie jej „otwartość”, nie tylko w kontekście architektonicznym, ale przede wszystkim w kategoriach dostępności i możliwości współkreowania jej przez samych użytkowników tworzących nową, lokalną społeczność. Tak zwana Shared Space – przestrzeń współdzielona powinna być zawsze na swój sposób „tymczasowa” i „żywa” z której korzystanie jest uzależnione od aktualnych potrzeb i pomysłów. Będzie to zatem przestrzeń realizująca w praktyce idee partycypacji.

Istotny udział w funkcjonowaniu Klastra będzie mieć miasto. Jedną z najważniejszych funkcji przewidzianych w Klastrze jest działalność komórek i jednostek organizacyjnych miasta zlokalizowanych w budynku B we współpracy z organizacjami społecznymi w sferze wspierania aktywności społecznej i gospodarczej oraz dialogu społecznego, których głównym celem będzie integrowanie tych działalności z pozostałymi sferami aktywności Klastra.

Projekt realizowany jest w oparciu do dofinansowanie ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, działanie 11.1 – Rewitalizacja miast, poddziałanie 11.1.1 – Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie, na podstawie umowy o dofinansowanie o wartości 14 083 350,58 zł.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-16
Data aktualizacji: 2021-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź