Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W czym mogę pomóc?

Miasto przyjazne turystom, które zarazem dba o porządek i szanuje dobro swych mieszkańców ponad turystykę – taki będzie Kraków. Mają w tym pomóc akcje takie jak City Helpers. O efektach pilotażowego programu rozmawiano na posiedzeniu Komisji Promocji i Turystyki.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Projekt City Helpers miał charakter pilotażowy i jest częścią działań, które przewidziano w Polityce zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028.  Miał przede wszystkim na celu pomoc turystom przebywającym w Krakowie, zarówno poprzez informacje, jak i udzielanie pomocy przedmedycznej. Ponadto służył korekcie niepożądanych zachowań (zakłócanie porządku publicznego), tzw. city helpersi, którzy pojawiali się na ulicach Starego Miasta i Kazimierza, najczęściej zawodowo pełnili też funkcje przewodników krakowskich. Ich zadaniem w projekcie było nie tylko służenie informacją stricte turystyczną, mieli również zwracać uwagę na wszelkie przejawy nieodpowiedniego, głośnego, obscenicznego czy wulgarnego zachowania. Oprócz tego interweniowali w czasie łamania przepisów parków kulturowych, jak np. ustawianie tzw. potykaczy czy nielegalnych reklam świetlnych.
– Chcemy, aby wszyscy czuli się w mieście bezpiecznie, a zarazem mieli poczucie, że jest to przestrzeń współdzielona i że ważne jest w niej zachowanie równowagi. Zachęcamy do odwiedzania Krakowa, by poczuć jego niepowtarzalne genius loci, skorzystać z letniej oferty kulturalnej, miejskiej przyrody i bogactwa smaków lokalnej kuchni. Chcemy też pokazywać, jakie mamy oczekiwania wobec gości, którzy w naszym mieście pojawiają się na chwilę. Dlatego odwołujemy się do języka wzajemnego szacunku i komunikacji – mówił pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Program był prowadzony od 1 lipca do 29 sierpnia 2021 r. Radny Łukasz Wantuch pytał, czy przewidziana jest kontynuacja projektu w corocznej formie? W odpowiedzi usłyszał od dyrektor Wydziału ds. Turystyki Elżbiety Kantor, że jest to brane pod uwagę, o ile nie zabraknie na ten cel funduszy w budżecie miasta na rok 2022.

Akcja jest także kontynuacją inicjatywy #RespectKrakow, podjętej w 2019 r. przez Wydział ds. Turystyki UMK we współpracy z pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Nadzór nad projektem City Helpers sprawuje Krakowskie Forum Kultury.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: Marcin Smolski
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-09-24
Data aktualizacji: 2021-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź