Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jesienna ramówka PLAY KRAKÓW!

Jesienią najlepszymi przyjaciółmi kinomaniaków są koc i gorąca herbata. Długie wieczory w domu mogą mieć swoje zalety – do obejrzenia m.in. spotkania w ramach Festiwalu Conrada czy cykl opowieści w ramach projektu Miasto Kobiet. To tylko część październikowych atrakcji w ramach jesiennej ramówki PLAY KRAKÓW!

PLAY KRAKÓW
Fot. materiały prasowe / KBF

Na pierwszy ogień 13. edycja Festiwalu Conrada. Problemy współczesnego świata skupione w soczewce literatury, ważne, choć niekiedy niewygodne pytania, głośne publikacje, bohaterki i bohaterowie, którzy mówią o najtrudniejszych sprawach. Na festiwalu zobaczymy m.in. Rebeccę Solnit, słynną eseistkę, historyczkę i działaczkę feministyczną, autorkę książki „Matka wszystkich pytań”; kurdyjskiego pisarza Behrouza Boochaniego, który jako uchodźca spędził pięć lat w skrajnie złych warunkach w ośrodku dla migrantów na wyspie Manus i tam za pomocą ukrywanego telefonu napisał książkę składającą się z wiadomości tekstowych – „Tylko góry będą ci przyjaciółmi”; spotkamy też Brandona Hobsona – czirokeskiego pisarza, dzięki któremu usłyszymy głos rdzennych Amerykanów. Do grona znakomitych gości dołączą również m.in.: Han Kang, Marieke Lucas Rijneveld, a także Julia Fiedorczuk, Mikołaj Grynberg czy Dorota Masłowska.

Wciąż trwa Rok Lema. Jesteśmy tuż po obchodach 100. rocznicy urodzin pisarza. Festiwal Bomba Megabitowa już za nami. Na platformie znajdziecie katalog z wybranymi wydarzeniami, wśród których znalazły się m.in.: spotkanie wokół książki Bolesława Błaszczyka, premiera książki „Filozoficzny Lem” pod redakcją Filipa Kobieli i Jakuba Gomułki, która przybliża humanistyczną wartość pisarstwa autora „Solaris”, spotkanie „Lem we wspomnieniach” z udziałem Ewy Lipskiej i Stanisława Beresia, debata „Kosmos 2117 co czeka nas w przyszłości” oraz premiera książki „Lem w PRL-u”, autorskiego wyboru korespondencji pisarza z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi dokonanego przez Wojciecha Orlińskiego.

W październiku na platformie pojawił się KRAKÓW – MIASTO KOBIET cykl opowieści o samodzielnych i świadomych kobietach, które swój sukces osiągnęły w Krakowie i są z naszym miastem związane. Autorki programu pokazującego Kraków jako miejsce przyjazne kobietom realizują (w pierwszej serii) cztery odcinki. Na każdy z nich złożą się nagrania w plenerze i w miejscach związanych z pracą bohaterek oraz wywiad zrealizowany w ICE KRAKOW. Zamysł twórczyń cyklu to ukazanie zasłużonych i utytułowanych mieszkanek Krakowa, które mogą zainspirować inne kobiety na swej ścieżce kariery zawodowej. W pierwszym odcinku zobaczymy Dorotę Segdę – rektorkę Akademii Teatralnej, aktorkę Teatru Stu i Narodowego Starego Teatru w Krakowie, nagrodzoną m.in. medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to kolejna październikowa propozycja, wydarzenie poświęcone twórczości opartej na najnowszych technologiach i kreatywnym programowaniu. „Interesuje nas potencjał twórczy ukryty w maszynach, algorytmach, programowaniu i w bazach danych. Eksplorujemy ważne zjawiska we współczesnej kulturze i sztuce, m.in. VR, rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, hakowanie i tożsamość cyfrowa. Patchlab to wystawy, performanse i koncerty audiowizualne, projekcje filmowe, warsztaty z artystami i specjalistami od technologii oraz spotkania i dyskusje” – piszą organizatorzy. Na platformie zobaczymy m.in.: pokaz animacji nagrodzonych na Ars Electronica 2020, koncert audiowizualny „Indefinite Couplet” irańskiego artysty Ali Phi oraz film „How to Disappear” austriackiego kolektywu Total Refusal, w którym artystycznym wyzwaniem staje się poszukiwanie możliwości pokojowego funkcjonowania w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu – w świecie internetowej gry wojennej.

Użytkownicy PLAY KRAKÓW zobaczą także koncert promujący płytę wydaną na 75. urodziny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS. Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski – dzieła tych pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu PWM, wzięli na warsztat topowi przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej: Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Adam Pierończyk i Adam Sztaba. Materiał zarejestrowany na płycie, inspirowany kompozycjami dawnych mistrzów, stał się podstawą jubileuszowego koncertu z udziałem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy oraz zaproszonych gości: Marcela Comendanta, Krzysztofa Dysa i Igora Herbuta.

Więcej na playkrakow.com.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-30
Data aktualizacji: 2021-10-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź