Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Apel o więcej badań nad zmianami klimatu

W opublikowanych w ostatnim czasie wynikach badań (w Proceedings of the National Academy of Sciences) znalazła się teza mówiąca o tym, że katastrofalne skutki zmian klimatu, w tym wymieranie gatunku ludzkiego nie są traktowane wystarczająco poważnie przez naukowców. Autorzy twierdzą, że dla naszego wspólnego bezpieczeństwa musimy na serio zacząć rozpatrywać nawet najgorsze scenariusze, które określane są jako „climate endgame”(klimatyczna gra końcowa). Apelują, aby w proces ten zaangażowała się Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Fot. pixabay.com

Zgodnie z zawartymi w raporcie informacjami wiedzę na temat kryzysu klimatycznego czerpiemy często nie z wiarygodnych źródeł naukowych, lecz z książek popularnonaukowych, takich jak np. „The Uninhabitable Earth”.

W ostatnich latach klimatolodzy koncentrowali się na badaniu skutków ocieplenia o 1,5-2°C w porównaniu do średnich temperatur obserwowanych w 1850 r., przed rozpoczęciem ery przemysłowej. Badania te pokazują, że taki wzrost będzie olbrzymim obciążeniem dla globalnej gospodarki, jednak nie przyniesie realnego zagrożenia dla naszego gatunku. Scenariusz ten był przez naukowców traktowany priorytetowo ze względu na ustalenia Porozumienia paryskiego, na mocy którego wszystkie 155 państw, które uczestniczyły w pracach nad jego powstaniem zobowiązało się do przedstawienia do 2020 roku długoterminowych scenariuszy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Oznaczało to podjęcie przez nie wysiłków w celu ograniczenia emisji i utrzymania wzrostu na poziomie nie przekraczającym 1,5°C w tym stuleciu.

Autorzy raportu przekonują, że scenariusz wzrostu temperatury o 3°C jest dużo bardziej prawdopodobny, niż wskazuje na to uwaga świata naukowego na nim skupiona. Korzystając z modeli klimatycznych raport pokazuje, że przy takim wzroście średnia, roczna temperatura w niektórych, najbardziej wrażliwych i zamieszkałych przez 2 miliardy ludzi regionach świata wyniesie aż 29°C. Takie temperatury dotykają obecnie około 30 milionów ludzi na Saharze i wybrzeżu Zatoki Perskiej. W strefie zagrożonej znajdą się przy takim rozwoju zdarzeń dwa kraje dysponujące bronią nuklearną oraz siedem, na terytorium których znajdują się laboratoria posiadające najbardziej niebezpieczne patogeny.

Raport wyraźnie mówi o tym, że może nam grozić efekt domina: wysokie temperatury mogą wywołać kryzys żywnościowy lub finansowy, konflikty zbrojne czy epidemie.

Autorzy opracowania zalecają także, aby większy nacisk położyć na identyfikację potencjalnych punktów krytycznych, w których rosnąca temperatura wywołuje nieodwracalne skutki, jak np. uwalnianie się potężnej ilości metanu z topniejącej wiecznej zmarzliny. W swoich wnioskach autorzy podkreślili, że rozważanie najgorszych scenariuszy może zmobilizować międzynarodową społeczność do wykorzystania osiągnięć inżynierii klimatycznej (np. pompowanie chłodziw do atmosfery). Może też skłonić nas do podejmowania bardziej zdecydowanych działań na rzecz klimatu.

Więcej o tym tutaj (eng.)

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-03
Data aktualizacji: 2022-09-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź