Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Oratorium „Równoj ku Górze” kończy jubileusz 550-lecia obecności paulinów na Skałce

„Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół” – to przesłanie, które płynie z oratorium poświęconego kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Oratorium „Równoj ku Górze” zostało wykonane 30 września w kościele św. Katarzyny na zakończenie obchodów jubileuszu 550 lat obecności oo. paulinów na Skałce.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Oratorium „Równoj ku Górze” nawiązuje do podhalańskiej Bachledówki, gdzie znajduje się kościół ojców paulinów i gdzie wakacje spędzał kardynał Stefan Wyszyński, któremu poświęcony jest utwór. Autorką tekstów oratorium jest regionalna poetka góralska Zofia Truty, muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. Utwór składa się z dwunastu pieśni oraz narracji zainspirowanych nauczaniem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jak podkreślają organizatorzy koncertu, który 30 września odbył się w kościele św. Katarzyny, wyjątkowość wydarzenia polegała na dualizmie muzycznym: góralsko-klasycznym. Każdy twór składał się z części podhalańskiej i klasycznej. Część podhalańską wykonali członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, grupy śpiewacze, soliści, kapela. Językiem utworu w tej części była gwara podhalańska. Wprowadzone zostały instrumenty regionalne takie jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Muzyka góralska była wierna tradycji. Część klasyczną wykonała orkiestra symfoniczna z chórami – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Chór Gregoriański Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów na Skałce.

Koncert w kościele św. Katarzyny, w trakcie którego zostało wykonane oratorium „Równoj ku Górze” wieńczył jubileusz 550 lat obecności oo. paulinów na krakowskiej Skałce, o którym pisaliśmy tutaj. Wśród gości zaproszonych do wysłuchania koncertu byli między innymi przedstawiciele władz kościelnych i państwowych, gminy Czarny Dunajec, a także prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-30
Data aktualizacji: 2022-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź