Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Warsztaty „Polska czytająca – uruchamiamy Supermoc książek”

Czytanie jako niezbędny bodziec rozwoju – w takim duchu odbyły się kolejne warsztaty „Polska czytająca – uruchamiamy Supermoc książek”. Samorządowcy i przedstawiciele instytucji centralnych, bibliotekarze i edukatorzy, aktywiści i ludzie biznesu – zastanawiali się razem, jakie strategie przyjąć, aby podnieść poziom czytelnictwa w Polsce.

Fot. Materiały prasowe

Obecny poziom czytelnictwa w naszym kraju nie jest satysfakcjonujący, a stworzenie recepty na jego poprawienie przysparza wielu trudności. Takie jest podłoże powstałej nieformalnej koalicji na rzecz czytelnictwa, która kolejny raz spotkała się na intensywnych, dwudniowych warsztatach. Tym razem zajęcia odbyły się we Wrocławiu, przy okazji jubileuszowej, trzydziestej edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek, objętej honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

W naradach uczestniczyli samorządowcy i bibliotekarze z różnych stron Polski, reprezentowane były miasta literatury UNESCO, Kraków i Wrocław, ale także Gdańsk, Katowice, Zabrze, Szczecin i Warszawa.

 – Każdy z nas pracuje na co dzień dla swoich mieszkańców, ale szalenie ważne jest też wypracowywanie wspólnej strategii, budowanie pewnych standardów – i nad tym właśnie pracował mój stolik: nad standardami „gminy czytającej”. Cieszę się, że Kraków jako Miasto Literatury UNESCO ma szansę podzielić się doświadczeniami, ale też inspirować działaniami innych ­– zaznaczył Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.

 – Bardzo wartościowy jest namysł nad tematem czytelnictwa, które jest przecież sprawą z gruntu wspólną: czytelnictwo to realny czynnik rozwoju dla Polski i fundament wszelkiej edukacji. Mówiąc wprost: Polsce, w tym biznesowi, najzwyczajniej opłaca się, by Polacy czytali więcej – bo będą bardziej innowacyjni – podkreśliła Izabela Sadowska, prezes zarządu Lubimyczytac.pl. Wiecej informacji na temat akcji na stronie Lubimyczytac.pl.

 – Kwestia „jak sprawić, by uczniowie polubili czytanie?” była jednym z najgorętszych tematów. To ogromnie ważna, ale też niełatwa sprawa. Jako potężny wydawca edukacyjny czujemy zobowiązanie, by prowadzić dzieci ku czytaniu, z drugiej strony do tego potrzeba jednak szerokiej koalicji. Cieszę się, że budujemy taką koalicję na spotkaniach „Polska czytająca – uruchamiamy Supermoc książek” ­– dodała Dorota Twarowska, pełnomocnik zarządu wydawnictwa Nowa Era.

Spotkania „Polska czytająca – uruchamiamy Supermoc książek” prowadzone są już drugi rok dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji Powszechnego Czytania, KBF-u, Polskiej Izby Książki i Wrocławskiego Domu Literatury.

 – Naszym celem dalekosiężnym jest zwiększenie odsetka czytających Polaków – dla ich osobistego rozwoju, ale także z myślą o rozwoju Polski. To oczywiście proces długotrwały, wielopoziomowy i skomplikowany. Dlatego uznałyśmy za zasadne, by zaprosić do współpracy ludzi z różnych środowisk, z różnych miejsc w Polsce, ale też z różnych poziomów decyzyjności. Perspektywa szefów dużych instytucji czy samorządów, doświadczenia nauczycieli czy pracowników instytucji, doświadczenie organizacji pozarządowych i biznesu – ważne jest dla nas, by wszystkie te perspektywy łączyć, brać pod uwagę, byśmy się wzajemnie słyszeli. To jest metodologia, która umożliwi nam stworzenie realnej, osadzonej w rzeczywistości, przemyślanej, ale też możliwej do realizacji strategii podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce – podkreśliły koordynatorki inicjatywy: Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania, Katarzyna Janusik, kierowniczka działu programowego i PR Wrocławskiego Dom Literatury, Grażyna Szarszewska, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki i Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-05
Data aktualizacji: 2022-12-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź