Kultura rozwiń menu
Komunikat archiwalny

„Sztuka zasilana” w Galerii „Huta Sztuki”

Dziś, 27 lutego o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Sztuka zasilana” w Galerii „Huta Sztuki” Ośrodka Kultury Norwida. Ekspozycja ukazuje prace najwybitniejszych stypendystów i stypendystek Huty im. Lenina – osób, których twórczość przez ponad dekadę była wspierana przez nowohucki kombinat.

Fot.materiały prasowe

Blisko 80 rocznych stypendiów twórczych w ciągu zaledwie 12 lat, licząca ponad 400 dzieł kolekcja sztuki – niemal od początku swojej działalności Huta im. Lenina aktywnie wspierała artystów, głównie plastyków i była ich mecenasem. Do grona stypendystów kombinatu należeli m.in. Wojciech Krzywobłocki, Leopold Pędziałek, Julian Jończyk, Tadeusz Szpunar, Allan Rzepka, Krzysztof Kiwerski, Roman Banaszewski, Śliwa Aleksander, Stefan Borzęcki, Zbigniew Lutomski. Ich prace pokazane zostaną na nowej wystawie w Galerii Huta Sztuki.

– Huta im. Lenina stała się miejscem, które nie tylko zapewniało artystom finansowe wsparcie, ale i tworzyło przestrzeń do dialogu z rzeczywistością przemysłową. Mecenat hutniczy dał im nie tylko swobodę twórczą, ale także możliwość angażowania się w życie społeczne i kulturalne regionu – mówi kuratorka wystawy Barbara Solecka.

Nowohucki kombinat od wczesnych lat 60. wspierał krakowski ruch artystyczny. Jak narodził się ten niezwykły mariaż sztuki i stali? Taka była ówczesna polityka władz: wierzono, że twórcy właśnie w fabrykach powinni szukać zarówno inspiracji, jak i dialogu z rzeczywistością. Z drugiej strony – sztuka miała pomóc w wychowaniu nowego człowieka, a także dawać mu edukację i szerokie perspektywy.

W 1973 roku dyrekcja Huty im. Lenina podpisała porozumienie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. Na jego mocy fundowała 6 rocznych stypendiów twórczych w wysokości 60 tysięcy złotych. Do 1981 roku skorzystało z nich 48 artystów: malarzy, grafików, projektantów architektury wnętrz i rzeźbiarzy. Kolejną pulę stypendiów przyznano w latach 1986-89. Skorzystało z niej 36 artystów, w tym ośmiu literatów.

Mecenat Huty im. Lenina przerwały dopiero przemiany polityczne i gospodarcze po 1989 roku. Splot stali i sztuki przetrwał jednak w liczącej blisko 200 dzieł kolekcji Galerii „Huta Sztuki”.

Na wernisaż 27 lutego wstęp wolny. W późniejszym terminie wystawę będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia galerii (środa w godz. 11.00–16.00, czwartek w godz. 11.00–19.00, piątek w godzinach 11.00–16.00, w sobotę w godz. 11.00–14.00).

Poza wernisażem obowiązują bilety. Wystawa potrwa do 17 października.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-02-19
Data aktualizacji: 2025-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź