Rada Miasta rozwiń menu

Płyta z Orlińskim, muzykowanie dzieci, spotkania sąsiedzkie i hotel w banku

Capella Cracoviensis chwali się osiągnięciami na światową skalę, kluby z Krakowskiego Forum Kultury działają dla lokalnych społeczności, ulice zyskają nowe nazwy, a radni pytają o gmach PKO.

Program posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków był bardzo obszerny. Radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał w sprawach nazw dla pięciu ulic (druki nr 574, 592, 593, 594 i 595) oraz wydali pozytywną opinię dla zmian w statucie Muzeum Armii Krajowej (druk 596).

Radni z Komisji zapoznali się również z informacją na temat działalności Capelli Cracoviensis oraz Opery Rara, przedstawionej przez dyrektora Capelli Jana Tomasza Adamusa. Dyrektor Adamus przypomniał radnym, że Capella Cracoviensis którą tworzą zespół wokalny, chór kameralny i orkiestra, to jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej scenie muzyki dawnej. Capella Cracoviensis wykonuje repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Do największych ostatnich sukcesów zespołu dyrektor Adamus zalicza płytę „Stabat Mater” Vivaldiego nagraną przez Capellę Cracoviensis razem ze światowej sławy kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim oraz utrwalenie wykonania „Halki” Stanisława Moniuszki na historycznych instrumentach. Inną dumą zespołu jest festiwal Opera Rara, jedyny progresywny festiwal opery w kraju, będący – jak mówi dyrektor Adamus – szeroko rozpoznawalną w świecie muzyczną marką. Ambicją Capelli Cracoviensis i nowo powstającego Krakowskiego Centrum Muzyki jest wykorzystanie kulturotwórczego potencjału Krakowa i realny wpływ na wysoką pozycję miasta w muzycznym świecie.

Również dwie inne instytucje kultury należące do Krakowskiego Forum Kultury, czyli  Klub Kazimierz reprezentowany przez Zofię Gnoińską oraz Klub Malwa, reprezentowany przez Gabrielę Dec przedstawiły radnym swoją działalność. Obie panie podkreśliły różny charakter i odmienną ofertę obydwu klubów, wynikającą z lokalizacji w jakiej działają. Klub Kazimierz kieruje swoją ofertę przede wszystkim do seniorów i osób zainteresowanych malarstwem oraz kulturą Kazimierza, natomiast beneficjentami klubu Malwa są przede wszystkim dzieci, dla których klub proponuje m.in. zajęcia umuzykalniające i wokalne.

Dodatkowym punktem posiedzenia komisji, wprowadzonym na prośbę radnej Małgorzaty Kot, była dyskusja na temat historycznego gmachu dawnej Pocztowej Kasy Oszczędności,  zabytkowego budynku banku projektu Adolfa Szyszko-Bohusza znajdującego się przy ulicy Wielopole. Budynek uzyskał pozwolenie konserwatorskie, które dotyczy robót budowlanych, obejmujących przebudowę i remont konserwatorski z przeznaczeniem na usługi zamieszkania zbiorowego z zakresu „hotel wraz z usługami towarzyszącymi”. Radna Kot zadała szereg pytań obecnej na posiedzeniu Małopolskiej Konserwator Zabytków Katarzynie Urbańskiej, w których prosiła o wyjaśnienia nt. wielkości ingerencji w strukturę budynku, zachowania zabytkowych elementów oraz wyraziła troskę o całość budynku jako gmach-symbol odradzającej się polskiej państwowości. Radnych z Komisji interesował również wpływ ww. przebudowy i zakres planowanych przekształceń na Zintegrowany Plan Inwestycyjny. Z powodu opuszczenia przez Katarzynę Urbańską posiedzenia Komisji, radni podjęli decyzję o wystąpienie z wnioskiem o udostepnienie dokumentacji związanej z przebudową gmachu PKO.

pokaż metkę
Autor: Agnieszka Biernacka-Szpunar
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2025-03-26
Data aktualizacji: 2025-03-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź