Start rozwiń menu

Uczestnicy i Organizatorzy TAURON 22. Cracovia Maratonu pobiegli dla zdrowia

Przy okazji organizacji wydarzeń towarzyszących maratonowi, jego organizator Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie podjął szereg działań proekologicznych, kształtujących dobre nawyki, mające duży wpływ na stan środowiska naturalnego i zmiany klimatu.

Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Do tych działań należy zaliczyć:

  • ograniczenie do niezbędnego minimum plastiku i papieru w pakietach startowych
  • oficjalne koszulki TAURON 22. Cracovia Maratonu, OSHEE Biegu Nocnego na 10 km i Cracovia Maraton na Rolkach, które można było kupić na specjalnym stoisku na Expo przy Biurze Zawodów były wykonane w 100 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu – do produkcji wykorzystywane były przetworzone butelki PET zebrane z wód Sri Lanki
  • na terenie Biura zawodów i ESPO ustawiono kosze do selektywnej zbiórki odpadów
  • rezygnacja z plastikowych kubeczków, talerzy i sztućców podczas Pasta Party na rzecz ekologicznych
  • na trasie TAURON 22. Cracovia Maratonu było dostępnych 8 punktów z wodą pitną z hydrantów Partnera imprezy – Wodociągów Miasta Krakowa (uczestnicy mogli nalewać wodę bezpośrednio do swoich bidonów)
  • zastąpienie plastikowych kubeczków na rzecz papierowych na trasie biegu (oprócz hydrantów, były to punkty z wodą)
  • na trasie, w punktach odżywiania i odświeżania – na środku i na końcu, ustawione zostały punkty „Tu wrzuć śmieci"
  • niemarnowanie jedzenia – niewykorzystane posiłki są przekazywane do Banku Żywności
  • dodatkowo w trakcie trwania maratonu, 5 kwietnia w miasteczku przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przygotowane zostało specjalne stoisko informacyjno-edukacyjne dotyczące poprawnej segregacji i minimalizacji odpadów. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapewniło na nim materiały edukacyjne oraz interaktywne stanowiska dla odwiedzających, np. quizy o segregacji, możliwość sprawdzenia, jak działa proces recyklingu. Była też ekspozycja pojemników do selektywnej zbiórki odpadów wraz z instrukcją poprawnej segregacji.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – jako organizator największych imprez biegowych w stolicy Małopolski – jest zaangażowany w europejski projekt MINEV (Waste MINimization in Large EVents), którego celem jest minimalizacja powstawania odpadów m.in. podczas dużych wydarzeń sportowych.

Założeniem projektu MINEV jest zbadanie możliwości miast i wdrożenie działań minimalizujących powstawanie odpadów, by organizowane wydarzenia stawały się bardziej ekologiczne.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-04-11
Data aktualizacji: 2025-04-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź