„(A)typowi” – szkolenie z reagowania w sytuacjach kryzysowych
Miasto Kraków zaprasza mieszkańców na bezpłatne szkolenie z zakresu reagowania w sytuacjach nietypowych, obejmujące elementy symulacji oraz pierwszej pomocy. Spotkanie, w ramach programu „Bezpieczny Kraków”, odbędzie się 17 czerwca w godz. 9.00–17.00 przy ul. Kaczeńcowej 7.

Celem projektu jest zapoznanie mieszkańców Krakowa nie tylko z podstawami udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) ale również uświadomienie ich, jak ważne jest odpowiednie reagowanie podczas pojawiających się sytuacji atypowych w życiu codziennym.
Program szkolenia obejmuje m.in.:
- zatrucie substancjami chemicznymi – procedura postępowania
- pożary i wybuchy zwykłych przedmiotów w domu np. płonący olej, wybuch dezodorantu, wybuch baterii (powerbanki) lub jej napęcznienie itp. – procedura postępowania
- wyciek substancji chemicznych domowego użytku np. rozlanie farb, wyciek benzyny, rozpuszczalniki itp. – procedura postępowania
- ważne telefony alarmowe oraz prawidłowe zgłoszenie zdarzenia
- obowiązki właścicieli nieruchomości – np. montaż czujników dymu/czadu, obowiązkowe przeglądy techniczne (np. przewodów kominowych) itp.
- jak należy się zachować będąc świadkiem wypadku/zdarzenia/zagrożenia zdrowia/życia
- ewakuacja z budynku – procedura postępowania
- jak należy się zachować gdy ktoś straci przytomność
- jak postępować w przypadku zadławienia
- RKO
- jak postępować podczas wstrząsu anafilaktycznego
- odpowiedzialność karna za nieudzielenie pomocy
- jak zachować się w przypadku znalezienia niebezpiecznego przedmiotu
- rodzaje sygnałów alarmowych
- rodzaje flag sygnałowych.
Szkolenie odbędzie się w siedzibie Hufca ZHP Kraków – Nowa Huta przy ul. Kaczeńcowej 7.
Liczba miejsc jest ograniczona – grupa szkoleniowa będzie liczyć maksymalnie 10 osób. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o udziale.
Zapisy prowadzone są poprzez formularz online.
Na wydarzenie zaprasza Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, które organizowane jest w ramach Programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2025–2028 „Bezpieczny Kraków”.