górne tło

„Syndrom pustej kartki”, czyli: jak być twórczym?

Dobre pytanie! Uczestnicy Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, na pewno już to wiedzą. Mają za sobą dwa z sześciu weekendowych spotkań, które pomagają im w rozbudzaniu, doskonaleniu i rozwijaniu literackich umiejętności. Organizatorem kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Umiejętności, które uczestnicy nabywają w trakcie kursu, to nie tylko warsztat, ale również orientacja w mechanizmach działania rynku książki oraz wiedza, która pomaga doprowadzić do końca pełen wyzwań proces wydania pierwszej publikacji.

W rolę przewodników-ekspertów wcielili się nie tylko pisarze, ale także praktycy z branży wydawniczej, wśród których znaleźli się między innymi: Wit Szostak, Marek Krajewski, Anna Jano, Filip Modrzejewski i Magdalena Dębowska.

Kurs Kreatywnego Pisania sam w sobie jest interesującą opowieścią. Wciąga w swoją historię, a przy okazji daje możliwość skorzystania z prezentowanej wiedzy. Specjalnie dla tych, którym nie udało się zapisać na stacjonarną wersję kursu  publikujemy „Poradnik” napisany przez Artura Wiśniewskiego, wykładowcę akademickiego, redaktora od kilkunastu lat związanego z Wydawnictwem Znak.

Dziś odsłaniamy pierwszy rozdział poradnika – „Skąd biorą się pomysły na książki?”. Rozdziałów będzie w sumie siedem, a każdy z nich dotyka kolejnego etapu pracy nad książką. Poradnik podpowie gdzie szukać inspiracji i jak doskonalić warsztat. Dzięki niemu poznacie również sekret tworzenia wciągającej fabuły oraz cechy, które powinien posiadać bohater, aby wzbudzić w czytelniku silne emocje. Przeczytacie jak zredagować tekst, gdzie szukać najlepszego wydawcy dla swojej książki – i jak skutecznie z nim negocjować. Każdy z rozdziałów poradnika oprócz właściwej części merytorycznej, wypełnionej ciekawymi przykładami i bezcennymi wskazówkami, zawiera także zestaw inspirujących ćwiczeń oraz listę lektur, dzięki którym będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat danego zagadnienia.

Co najważniejsze, wraz z kolejnymi rozdziałami czekają na Was dalsze bodźce literackie. Krótkie filmy, w których znani pisarze opowiadają o tym, co pomaga im w pisaniu, gdzie szukają inspiracji, a także co można doradzić początkującym autorom (pierwsze z nich, m.in. z Katarzyną Bondą, Filipem Springerem i Sylwią Chutnik znajdziecie tutaj. A jeśli interesuje Was sam kurs obejrzyjcie reportaż z pierwszych zajęć!).

Ponad stu chętnych, wśród których znaleźli się najlepsi zakwalifikowani do udziału na podstawie nadesłanych tekstów. Dojeżdżają do Krakowa z całej Polski - to robi wrażenie! Na mapie znalazły się: Bielsko-Biała, Wrocław, Poznań, Bolechowice, Łódź, Warszawa oraz Przemyśl.

Kurs, którego koncepcję merytoryczną opracowały Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem, jest elementem programu wsparcia literackich debiutów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także konkurs umożliwiający autorom wydanie pierwszej książki Promotorzy Debiutów organizowany przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego w partnerstwie z Festiwalem Conrada, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Tygodnikiem Powszechnym oraz Nagroda Conrada, mająca wyróżnić najlepszych debiutantów i ułatwić im drogę dalszej kariery. W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy. Może w kolejnych latach zdobędzie ją któryś z absolwentów Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO? Bardzo na to liczymy – a tymczasem niedługo spodziewajcie się od nas kolejnych wiadomości!

Organizatorem kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt jest realizowany w ramach programu Miasta Literatury UNESCO. Program kursu jest autorską koncepcją Karoliny Macios (redaktorki, ghostwriterki, pisarki, specjalistki ds. projektów literackich) i Magdaleny Zielińskiej (tłumaczki, redaktorki, menadżerki kultury). Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.

Szczegółowe informacje: www.pisz.miastoliteratury.pl