Sprawozdania z pikników sąsiedzkich Pogromców Bazgrołów, akcja „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj”, wyniki plebiscytu Front Malina, inicjatywa „Ściepa kibiców” oraz Pogromcy Bazgrołów na ekranie TAURON Areny Kraków – m.in. tymi tematami zajmowali się dziś członkowie Zespołu zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie podczas swojego cyklicznego spotkania.
Mur klasztoru oo. Kapucynów na ulicy Loretańskiej został niechlubnym laureatem majowej edycji plebiscytu Front Malina na najbardziej szpetną elewację w Krakowie. Budynek zdobył aż 57% głosów. Jest jednak duża szansa, że szpetne napisy wkrótce znikną z zabytkowej elewacji. Mimo że Pogromcom Bazgrołów nie udało się skontaktować z osobą, która zarządza klasztorem, ojcowie kapucyni zapewniali, że gdy tylko wróci przeor, zajmą się usunięciem paskudnych bohomazów.
Jednocześnie Pogromcy Bazgrołów postanowili nagrodzić zarządców, którzy dbają o swoje nieruchomości i skutecznie walczą z bohomazami. Honorowe statuetki Pogromców Bazgrołów trafiły do dwóch krakowskich zarządców: Spółdzielni Mieszkaniowo – Komunikacyjnej, która kontroluje stan elewacji, reaguje i niezwłocznie usuwa bazgroły, a także współpracuje także z młodymi ludźmi, m.in. poprzez udostępnienie im miejsce na wykonanie legalnego graffiti; oraz Spółdzielni Mieszkaniowej – Prądnik Biały Wschód, która od wielu lat, na bieżąco sprawdza stan elewacji budynków, szybko usuwa bazgroły, ponosząc wysokie koszty likwidacji dewastacji, współpracuje z Pogromcami Bazgrołów i Radą Dzielnicy IV Prądnik Biały, a w ubiegłym roku wyraziła zgodę na przeprowadzenie pikniku sąsiedzkiego na swoim terenie przy ul. Mackiewicza i sfinansowała zakup farb na wykonanie przez mieszkańców i społeczników, na altanach śmietnikowych, kolorowych murali, oraz już dwukrotnie je naprawiała po ataku wandali ze sprejami.
Ponadto statuetką został uhonorowany Janusz Oporek – Prezes firmy ARES, która podarowała Pogromcom Bazgrołów materiały malarskie o wartości kilku tysięcy złotych.
Rumieńców nabiera akcja „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj”, której celem jest pokazanie, że bazgranie przestało być modne. – Zależy nam, aby ludzie, którzy to robią zrozumieli, że czynią krzywdę swoim sąsiadom i Polsce – tłumaczy Waldemar Domański, przewodniczący Zespołu zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie.
Aby przyłączyć się do akcji, wystarczy zrobić sobie zdjęcie z tabliczką z hasłem inicjatywy lub nakręcić filmik i powiedzieć hasło. Pogromcy Bazgrołów mają nadzieję, że do takich działań uda im się zachęcić również znane osoby, które dodatkowo wypromują akcję. Hasło „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj” będzie także niebawem wyświetlane na ekranie TAURON Areny Kraków.
– Zróbmy wszystko, co jest w naszej mocy, aby z krakowskich ścian zniknęły swastyki, gwiazdy Dawida, bluzgi oraz inne bazgroły. Pokryjmy „milczeniem farby” mowę nienawiści. Wspólnie zadbajmy o naszą najbliższą okolicę. Zgłaszajmy akty wandalizmu. Domagajmy się szybkiego usunięcia wszelkich bazgrołów, które pokrywają nasze miasto – apeluje Waldemar Domański.
Ważnym punktem spotkania Zespołu zadaniowego było także omówienie akcji „Ściepa Kibiców”. Sprawa dotyczy muru na ulicy Tynieckiej pokrytego obelżywymi napisami kibiców z przeciwnych, krakowskich klubów piłkarskich. Na przemian jedni i drudzy zamieszczają wulgarne napisy, traktując to miejsce jako swoistą tablicę ogłoszeń.
Właścicielką zabazgranego nienawistnymi napisami muru jest emerytka, której nie stać na naprawę – jej koszt to koło 8 tysięcy złotych.
– Uważam, że ta Pani nie powinna być karana kosztami remontu za dewastację jej własności. Miasto Kraków nie może przeznaczyć środków ze swojego budżetu na oczyszczenie tej elewacji, dlatego rozwiązaniem może być „Ściepa Kibica” – mówi Waldemar Domański. – Zwróciłem się z taką propozycją do Wisły i Cracovii, jednak bez rezultatu. Dlatego tym razem chcemy poprosić znanych kibiców o wsparcie naszej akcji. Mam nadzieję, że zgodzą się na użycie ich nazwiska, którym chcemy podpisać pismo skierowane do klubów kibica obu drużyn – dodaje. Wśród kibiców, którzy już zadeklarowali swoje wsparcie są m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, Leszek Mazan, Bogusław Sonik, Jerzy Fedorowicz oraz Mieczysław Czuma.
Jak można przekazać pieniądze na wykonanie remontu w ramach akcji? – „Ściepa Kibica” to zwykła umowa-zlecenie. Każdy człowiek może wypełnić wzór umowy, wpłacić odpowiednia kwotę i wysłać na adres wykonawcy, zamawiając w ten sposób remont dowolnej ilości m2 muru. Po wykonaniu usługi przez specjalistyczną firmę z zachowaniem wszelkich norm i zaleceń konserwatora zabytków, otrzyma fakturę – wyjaśnia Waldemar Domański. Na stronie Pogromców Bazgrołów (http://www.sciepakibica.pl/) znajduje się wzór umowy. Po wypełnieniu dokumentu i podpisaniu, należy wysyłać egzemplarz na adres biuro@kampet.pl.
Więcej o Pogromcach i ich akcjach na: www.pogromcybazgrolow.com oraz ich facebooku.