górne tło

Mniej wody więcej słońca

Zapowiadana fala powodziowa przeszła przez miasto w nocy. Najwyższy stan Wisła osiągnęła około godziny 24.00. Wynosił 718 cm. Od wczesnych godzin porannych woda systematycznie opada . O godzinie 9.00 wodowskaz na Bielanach wskazywał 669 cm. W nocy służby miejskie na bieżący monitorowały stan wałów, dróg, mostów i cieków wodnych. Strażacy pompowali wodę z rozlewisk w rejonach ulic Widłakowej, Księcia Józefa, Korbutowej i  Podbipięty.  Ta ulica nadal jest wyłączona z ruchu.

W związku z wysokim poziomem wody na Wiśle i jej dopływach zamknięte są śluzy w obwałowaniach, co może spowodować podniesienie się poziomu wody na ciekach dopływających do Wisły, dotyczy to głównie terenów os. Lesisko, os. Kostrze, gdzie może dochodzić do lokalnych podtopień i występowania rozlewisk. Nadal zamknięte są  bramy powodziowe na wysokości ulic Wioślarska, Dojazdowa, Flisacka, Włóczków.   Straż Pożarna i Policja apeluje do mieszkańców o niewchodzenie na wały i nie przebywanie w pobliżu rzek i potoków.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Małopolsce i Krakowie w ciągu najbliższych dni  nie powinno padać, jedynie w sobotę mogą wystąpić słabe opady deszczy, które nie powinny mieć wpływu na poziom wód w rzekach.

Całodobowo działa telefon Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie tel. 616 59 99. (WAŚ)