górne tło

Eurofundusze - krakowskie sukcesy

Kraków jest jednym z samorządowych liderów w zdobywaniu eurofunduszy. Komisja ds. wykorzystania funduszy Unii Europejskiej zapoznała się z informacjami dotyczącymi pozyskiwania środków zagranicznych oraz realizacją projektów nieinwestycyjnych w dziedzinie zrównoważonego transportu.

Janusz Moskwa - dyrektor Biura Funduszy Europejskich przedstawił sukcesy w staraniach o zagraniczne środki. Lista jest długa. Znalazły się na niej m.in. zawarte już umowy o finansowanie projektu „Modernizacja obiektu Pałac pod Krzysztofory - głównej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa" i rozwój funkcji metropolitalnych Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego - „Rozbudowa linii tramwajowej KST etap IIB wraz z układem drogowym (ul. Lipska - ul. Wielicka) w Krakowie" - transport miejski w obszarach metropolitalnych.

Prezentowano też projekty, które zostały wybrane do dofinansowania przez instytucję zarządzającą i oczekują na podpisanie umowy o dofinansowanie: „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii  i termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej 39 w Krakowie", projekt „Budowa DPS dla Osób Uzależnionych przy ul. Rozrywki" oraz „USER Changes and conflicts in using public spaces".

Warto wspomnieć, że 8 lutego do miejskiego budżetu wpłynęła część płatności końcowej dla projektu „Oczyszczalnia Ścieków Płaszów II w Krakowie", wypłacana ze środków Komisji Europejskiej w kwocie ponad 10 mln euro.

- To duży sukces. Kraków jest znany ze swoich projektów. Znany do tego stopnia, że władze Grenoble zapraszały nas do udziału w jednym z międzynarodowych projektów i specjalnie czekały, byśmy zdążyli do nich doszlusować – komentował dyrektor Moskwa.