górne tło

Jubileusz krakowskich przewodników

W 2024 roku przypada 35-lecie Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie oraz 10-lecie Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich. Z tej okazji, krakowscy przewodnicy spotkali się w sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego by uczcić obie rocznice oraz, jak co roku, świętować Międzynarodowy Dzień Przewodnika. 

Uroczystości, współorganizowane przez Wydział ds. Turystyki w imieniu Gminy Miejskiej Kraków oraz Federację Stowarzyszeń Przewodnickich odbyły się 1 marca. Poprzedziły je, organizowane co roku, darmowe spacery dla mieszkańców z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Przypomnijmy, święto przewodników obchodzone jest 21 lutego, który przypadał w tym roku w środę. Spacery odbyły się w sobotę, 24 lutego, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział.

Z okazji podwójnego jubileuszu Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska uhonorowała w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakami Honoris Gratia troje zasłużonych przewodników po Krakowie: Agnieszkę Podymę, Zofię Szatan i Artura Ragana. Dyplomy z podziękowaniami Prezydenta Miasta Krakowa za długoletnią prace otrzymali zaś Krystyna Cyrulik, Stanisław Cyrulik i Zbigniew Kresek.

Jubileusz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych 2024

Federacja złożyła podziękowania za wieloletnie wsparcie osobom związanym z krakowskim samorządem i instytucjami, które na co dzień współpracują z przewodnikami. „Blachę” przewodnicką otrzymał Prezydent Jacek Majchrowski, zaś Honorowe Certyfikaty Przewodnickie  m.in. dyrektor Wydziału ds. Turystyki Elżbieta Kantor, zastępca dyrektora Wydziału ds. Turystyki Katarzyna Gądek, kierownik Referatu Gospodarki Turystycznej Bożena Zaremba-Marcych z Urzędu Miasta Krakowa oraz zastępca dyrektora Departamentu ds. Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Beata Stachura. Certyfikaty odebrali także orędownicy i mecenasi krakowskich przewodników: prof. Jacek Purchla – prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, ks. Prof. Maciej Ostrowski – kapelan krakowskich przewodników, Anna Jodłowiec-Dziedzic – kustosz Starej Synagogi, oddział Muzeum Krakowa oraz Teresa Kopeć z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Spotkanie prowadzone przez krakowską przewodniczkę miejską Ewę Polańską było też okazją do zaprezentowania dwóch kolejnych spacerowników z serii „Szlak Kobiet Krakowa - Krakowianki”, które przybliżają historie krakowianek związanych z Kazimierzem i Podgórzem oraz Nową Hutą. Uroczystość zakończyła się wykładem dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, o bohaterkach szlaku. Wykład był także okazją do przypomnienia jak ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz wspomnień o nestorce krakowskich przewodników Amelii Dunin, która przez ponad 50 lat niestrudzenie opowiadała turystom o stolicy Małopolski.

Jubileusz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych 2024


Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich zrzesza 6 stowarzyszeń przewodnickich z Krakowa, które liczą razem 660 przewodników,  opowiadających na co dzień o Krakowie w kilkunastu językach. Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich powstała z inspiracji Urzędu Miasta Krakowa w 2014 r., w odpowiedzi na deregulację zawodu przewodnika. Celem Federacji, jak przypomniała jej prezes Bożena Czemborowicz, jest pomoc i wsparcie dla przewodników. Wsparcie to umożliwia im podnoszenie kwalifikacji, rozwijanie wiedzy i tworzenie nowych tras. Wszystko po to, by zapewnić turystom, jak i mieszkańcom Krakowa, którzy pragną poznawać swoje miasto, wysokiej jakości usługi przewodnickie.