Rozpoczął się długi, pełen atrakcji weekend — miasto zaprasza na liczne wydarzenia plenerowe i barwne obchody związane z tradycją letniego przesilenia. W programie znalazły się rodzinne pikniki, wystawy, zajęcia sportowe na świeżym powietrzu oraz różnorodne atrakcje, które wprowadzą mieszkańców i gości w radosny, wakacyjny nastrój.
Więcej wydarzeń w Twojej okolicy znajdziesz w zakładce Dzielnice!
Trwa kolejna edycja Cinema Italia Oggi – przeglądu nowego kina włoskiego, który zabiera widzów w podróż po całym Półwyspie Apenińskim, wychwytując jego piękno i radość, ale także trudności i smutki. Przegląd odbywa się w Kinie Pod Baranami w dniach 16–22 czerwca.
W dniach 17–26 czerwca Kino Studyjne Paradox oraz Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 zapraszają na jubileuszową edycję 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmu dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Zanurz się w magiczny świat tradycji, rzemiosła i muzyki! Od 19 do 29 czerwca zapraszamy na bulwar Czerwieński, gdzie odbywa się Jarmark Świętojański – wyjątkowe święto inspirowane Nocą Kupały i ludowymi tradycjami letniego przesilenia. W tych dniach bulwar zamienił się w miejsce tętniące życiem, obfitujące w kolory, dźwięki i zapachy. Tam tradycja spotka się z współczesnością.
Do 26 czerwca Wesoła zamieni się w tętniącą życiem EtnoWioskę – miejsce spotkań z muzyką tradycyjną, pieśnią, tańcem i dawnymi zabawami. Wydarzenia towarzyszą festiwalowi EtnoKraków/Rozstaje 2025 i są skierowane do dzieci, młodzieży oraz całych rodzin. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny.
Do dziś, 22 czerwca do stolicy Małopolski po raz czwarty zawitał Kraków City Cup. To jedno z ponad 60 wydarzeń organizowanych rokrocznie w Europie w ramach programu Eurosportring International Tournaments. Ponad 70 drużyn z 11 krajów rywalizować będzie na boiskach Hutnika Kraków i Com-Com Zone Nowa Huta. W sobotni wieczór na placu Szczepańskim odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia imprezy.
W weekend w Krakowie, po raz pierwszy odbędzie się Sports Week – weekend mistrzostw Polski Kraków Małopolska. To święto sportu, podczas którego możemy śledzić rywalizację najlepszych zawodników w kraju zarówno w dyscyplinach olimpijskich, jak i sportowców z niepełnosprawnością. Będzie to okazja aby kibicować srebrnej medalistce igrzysk olimpijskich Klaudii Zwolińskiej w kajakarskim slalomie, drugiej drużynie ampfutbolowej Ligi Mistrzów – Wiśle Kraków, czy dwukrotnej medalistce igrzysk paraolimpijskich w podnoszeniu ciężarów Justynie Kozdryk.
Wyjątkowe kościoły, mistrzowie organowej sztuki i repertuar z całej Europy – trwa XXXIII Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe w Krakowie. Najbliższy koncert odbędzie się już dziś, 22 czerwca o godz. 19.00 w bazylice oo. jezuitów przy ul. Kopernika 26.
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” zaprasza na poruszającą wystawę czasową „Riazańczycy. AK w łagrach”, opowiadającą o tragicznych losach żołnierzy Armii Krajowej więzionych w sowieckim łagrze NKWD nr 179 w Riazaniu-Diagilewie w latach 1944–1947. Ekspozycja, oparta na unikalnych archiwaliach i świadectwach, ukazuje dramat polskich patriotów zesłanych po „wyzwoleniu” Polski przez Armię Czerwoną.
Od 19 czerwca można korzystać z kąpieliska w parku Zakrzówek. Tegoroczny sezon potrwa tam do 7 września. Więcej w komunikacie. Przed nami kolejny wyjątkowy dzień w ramach tegorocznej odsłony Krakowskiej Linii Muzealnej. Już dziś, 22 czerwca, na ulice wyjadą zabytkowe tramwaje. Do dziś, 22 czerwca Komunikacja Miejska w Krakowie kursuje według zmienionych rozkładów jazdy. Zostały uruchomione linie rekreacyjne nr 434 i LR0, a także realizowane są dodatkowe kursy linii nr 100, 101 i 134. Dodatkowe informacje na stronie.