Ostatnie gwałtowne ulewy i lokalne podtopienia budzą naturalne obawy mieszkańców Krakowa o dostęp do wody pitnej najwyższej jakości. Nasze miasto jest gotowe na te wyzwania. Wodociągi Miasta Krakowa, miejska spółka odpowiedzialna za dostawę wody i odbiór ścieków, nieprzerwanie monitoruje sytuację i wdraża innowacyjne rozwiązania, aby zapewnić krakowianom bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę pitną.
Zmiany klimatu to globalne wyzwanie, które w Krakowie też odczuwamy coraz bardziej. Nawalne deszcze i błyskawiczne powodzie dotykają polskie miasta, także stolicę Małopolski.
Z drugiej strony długotrwałe susze i wysokie temperatury, stawiają przed Wodociągami Miasta Krakowa oraz samorządem ogromne wyzwania, na co zwraca uwagę Piotr Ziętara, prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa. – Zarządzanie usługami publicznymi, a szczególnie procesami związanymi z krytycznym ich znaczeniem dla bezpieczeństwa państwa, wiąże się z codziennym zmaganiem z szerokim spektrum różnych ryzyk. I dodaje – każde przedsiębiorstwo, świadome zagrożeń, powinno wprowadzić głęboko osadzony system zarządzania ryzykiem.
Każdy etap uzdatniania i zarządzania dostawami wody jest zgodny z obowiązującymi wytycznymi polskimi i unijnymi dyrektywami. Wodociągi Miasta Krakowa aktywnie realizują podejście oparte na zarządzaniu ryzykiem, przewidując zarówno potencjalne, jak i rzeczywiste zagrożenia. Tereny wokół ujęć wodnych są zabezpieczone i objęte monitoringiem, a współpraca z policją wodną i innymi służbami zapewnia nadzór nad strefami ochronnymi.
– Taka wielopoziomowa kontrola pozwala na odpowiednią ochronę wody, nawet w sytuacjach incydentalnych skażeń w pobliskich rzekach, które wciąż niestety się zdarzają – zapewnia dr Tadeusz Bochnia, zastępca dyrektora Produkcji Wody Wodociągów Miasta Krakowa.
System stacji osłonowych, zainstalowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa, pozwala na wykrywanie odstępstw od norm jakości wody, zanim trafi ona do miejskich ujęć. W razie wystąpienia zagrożenia Wodociągi Miasta Krakowa mogą wstrzymać pobór wody z danego ujęcia, co zapewnia pełne bezpieczeństwo dostaw. Cztery zakłady uzdatniania, dysponujące zdolnością produkcyjną wynoszącą aż 300 tysięcy metrów sześciennych na dobę, dają możliwość czasowego wyłączenia jednego źródła bez przerwy w zaopatrzeniu miasta.
– W momencie wykrycia zagrożenia skażeniem w jednym z naszych ujęć, natychmiast uruchamiamy procedury awaryjne. Oznacza to całkowite odcięcie dopływu wody ze skażonego źródła oraz przepięcie na inne, co może oznaczać zapasowe zbiorniki wody lub inny zakład uzdatniania. Dzięki temu zachowujemy ciągłość prawidłowego funkcjonowania systemu wodociągowego i zapewnienia mieszkańcom dostępu do bezpiecznej wody, spełniającej wszystkie standardy – podkreśla dr Bochnia.
Codziennie do ponad milionowej aglomeracji krakowskiej trafia 170 tys. m³ wody. Nad jakością wody płynącej z krakowskich kranów nieustannie czuwają eksperci Wodociągów Miasta Krakowa. Dzięki czterem zakładom uzdatniania wody: Raba (zbiornik Dobczycki), Rudawa (rzeka Rudawa), Dłubnia (rzeka Dłubnia) i Bielany (rzeka Sanka), a także nowoczesnemu sprzętowi laboratoryjnemu oraz zespołowi wykwalifikowanych specjalistów, spółka zapewnia najwyższe standardy uzdatniania i monitoringu wody.
Każde potencjalne zagrożenie pojawiające się w wodzie jest natychmiast identyfikowane i eliminowane, a monitoring jakości wody prowadzony jest w Wodociągach Miasta Krakowa przez całą dobę na każdym etapie produkcji, począwszy od ujęcia, a kończąc na kranie.
– Zakres badań prowadzonych przez Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa jest bardzo szeroki. Jesteśmy w stanie dokładnie określić skład chemiczny wody, zanieczyszczenia mikrobiologiczne oraz wszelkie zgodności z normami. To gwarantuje bezpieczeństwo i optymalizację procesów związanych z uzdatnianiem wody oraz ochroną środowiska – mówi dr Bochnia.
Na terenie zakładów uzdatniania, zarówno woda surowa jak i uzdatniona (pitna) oprócz ciągłych pomiarów, badana jest w zakładowych laboratoriach przez całą dobę. Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa oraz laboratoria zakładowe monitorują około 140 różnych wskaźników jakości wody. Co kilka godzin w zakresie kilku kluczowych parametrów fizyko-chemicznych jakości wody, a raz na dobę w rozszerzonym zakresie kilkunastu parametrów fizyko-chemicznych oraz mikrobiologicznych. Ponadto raz w tygodniu próbki wody surowej (tzn. pobranej bezpośrednio z miejsca np. rzeki ujmowania do procesu uzdatnienia), a dwa razy w tygodniu próbki wody uzdatnionej, badane są w akredytowanym Centralnym Laboratorium. Stanowi to gwarancję bezpieczeństwa krakowskiej kranówki.
Również obawy o wtórne zanieczyszczenie z wewnętrznych sieci, nie ma pokrycia w przeprowadzonych przez Wodociągi Miasta Krakowa we współpracy z Politechniką Krakowską badaniach. Pobór próbek wody pitnej w Krakowie jest także prowadzony bezpośrednio z kranu tzn. na tak zwanych „końcówkach sieci”, w ponad 50 punktach zlokalizowanych na terenie całego miasta i te badania potwierdzają zgodność z wymogami jakościowymi.
– Mimo, że odpowiedzialność przedsiębiorstwa wodociągowego za jakość wody kończy się w punkcie jej sprzedaży tzn. za wodomierzem głównym, to system monitoringu w Krakowie jest tak skonstruowany, że uwzględnia również sytuację w instalacjach wewnętrznych, co pozwala ustalić ich wpływ na jakość wody - podkreśla dr Bochnia.
Wodociągi Miasta Krakowa nie tylko reagują na bieżące wyzwania, ale również aktywnie przewidują przyszłe zagrożenia. Spółka ściśle współpracuje z uczelniami, by korzystać z wiedzy naukowców i ekspertów oraz wdrażać najlepsze i najefektywniejsze, a nawet i nowatorskie rozwiązania, sięga po dobre praktyki innych przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce i na świecie, korzystając z doświadczenia branży. Dzięki ciągłym inwestycjom w innowacyjne technologie i odpowiedzialnemu zarządzaniu, mieszkańcy Krakowa mogą mieć pewność, że woda płynąca z ich kranów jest bezpieczna i najwyższej jakości.