górne tło

8. edycja Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka”

Po raz kolejny Kraków stanie się centrum współczesnej twórczości artystycznej. W historycznych wnętrzach Pałacu Sztuki odbędzie się 8. edycja Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” – wydarzenia, które od lat przyciąga miłośników sztuki, kolekcjonerów i pasjonatów piękna w każdej formie.

Targi to idealna okazja, by spotkać twórców z całej Polski, zobaczyć ich prace z bliska i porozmawiać z nimi w luźnej, przyjaznej atmosferze. Choć wydarzenie ma na celu wspierać w szczególności młode talenty, wśród wystawców znajdą się również doświadczeni artyści, w tym wykładowcy krakowskich uczelni artystycznych. To sprawia, że wydarzenie staje się przestrzenią wymiany inspiracji – zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających, którzy szukają nowych, nieoczywistych doznań artystycznych.

W tym roku zaprezentuje się ponad 60 twórców – starannie wyselekcjonowanych przez jury. Podczas Targów zobaczymy m.in. prace malarskie, rzeźbę, ilustrację, grafikę, plakat, sztukę użytkową, ceramikę czy tkaninę dekoracyjną. Corocznie wydarzenie odwiedza kilka tysięcy gości z całej Polski – to osoby poszukujące nowych obiektów do swoich kolekcji, ale też zaczynające dopiero swoją przygodę z kolekcjonowaniem. Jak podkreślają organizatorzy, Targi są idealnym miejscem dla tych, którzy potrzebują znaleźć unikalne przedmioty do dekoracji domu, biura czy pomysłu na prezent.

– „Nówka Sztuka” powstała po to, by dawać młodym twórcom przestrzeń do zaprezentowania swoich prac i zrobienia pierwszych kroków w świecie sztuki. Chcemy, żeby mogli spotkać odbiorców, nawiązać kontakty i poczuć, że ich twórczość ma znaczenie. Podczas wydarzenia gościmy również uznanych już artystów, którzy od lat są na rynku sztuki. Ważne jest dla nas, aby odwiedzający nasze Targi mogli odkrywać sztukę w wielu aspektach, aby było to dla nich wielowymiarowe doświadczenie” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów.

W tym roku swoje najnowsze prace pokażą min. Justyna Rusinek, Ostatnie Sztuki, U21 Artstudio, Maciej Rakowski Szaro.mi, RUST Publishing, duet Blusiewiczów, Izabela Sojka MOST, Monika Chrabąszcz, Hello Calligraphy, Marta Wakuła-Mac, Sowy Wyszły, Kosmiczny Art, Studio 2.

Ogromny wybór książek o sztuce przygotowało Wydawnictwo Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Podczas tegorocznych Targów nie zabraknie prawdziwych perełek ze świata grafiki artystycznej. Zaprezentowane zostaną prace pochodzące ze zbiorów Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, a także dzieła wybranych artystów związanych ze Stowarzyszeniem Triennale, takich jak Karol Szafran, Estera Mrówka, Monika Szydłowska, Jan Moskał czy Marta Bożyk. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć w jednym miejscu twórczość osób, które wyznaczają trendy w polskiej i międzynarodowej grafice.

Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie to wydarzenie o niemal kultowym statusie. Organizowane w Krakowie od 1966 roku odbywa się do dziś, co trzy lata, przyciągając artystów z całego świata, którzy zgłaszają swoje najnowsze prace oceniane przez międzynarodowe jury. MTG wyznacza kierunki współczesnej sztuki wizualnej.

Szczegóły na temat wydarzenia znajdują się na stronie.