Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na pokaz przygotowany przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w ramach obchodów jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. W Hangarze Czyżyny zaprezentowane zostały zabytkowe pojazdy z taboru historycznego MPK w Krakowie oraz eksponaty ze zbiorów MIT. To wyjątkowy powrót, ponieważ hangar przez lata pełnił funkcję zajezdni!
„Przystanek Jubileusz. Pokaz zabytkowych autobusów na 150-lecie komunikacji miejskiej w Krakowie” to zaproszenie do odbycia ekscytującej podróży w czasie. Zwiedzający zobaczą kultowe autobusy, które niegdyś królowały na krakowskich drogach. Są to Jelcz 021 – jedyny zachowany oryginalny egzemplarz tego pojazdu oraz San H01B z roku 1959 r. – unikatowy egzemplarz, który w latach 50. XX wieku zadziwiał nowoczesnością.
Pojawiły się także „serca” pojazdów, czyli imponujące, potężne silniki Škoda 706 RT oraz Raba – MAN D2156. Nie zabrakło też miejskich taksówek oraz ich osprzętu rodem z lat 60. i 70. XX wieku. Sposób działania zabytkowych taksometrów Poltax i Poltax 2 może zaskoczyć! Do tego archiwalne zdjęcia, dawne bilety, zabytkowe kasowniki i automaty biletowe, np. charakterystyczny dźwigniowy kasownik „Krak” czy urządzenie biletowe „Krab” z początku lat 70. XX wieku. To wszystko pozwoli wczuć się w historię komunikacji autobusowej w Krakowie.
Dla jednych będzie to wspomnienie przeszłości, dla innych – zupełnie nowe spojrzenie na transport publiczny.
Pokazowi towarzyszy program edukacyjny dla wszystkich pasjonatów motoryzacji i nie tylko. MIT przygotowało zajęcia dla każdego.
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00).
Budynek powstał na początku lat 30. XX wieku jako cywilny port lotniczy Krakowa – to „przodek” lotniska w Balicach. Przed wojną samoloty PLL LOT latały z Czyżyn do Warszawy, Lwowa, Wiednia i Budapesztu.
Hangar Czyżyny wyróżniały imponujące rozmiary, nowoczesna konstrukcja i bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna. Niestety, w czasie II wojny światowej obiekt uległ dużym zniszczeniom. Po jej zakończeniu został jednak szybko odbudowany i pełnił funkcję portu lotniczego aż do 1963 roku. Później przez ok. 30 lat znajdowała się tu zajezdnia autobusowa, użytkowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Gdy hangar stracił funkcje użytkowe, przez wiele lat niszczał i popadał w zapomnienie.
W 2009 roku obiekt został przekazany pod opiekę MIT. Pozyskane przez Muzeum dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło gruntownie zmodernizować zabytkowy budynek.
W 2022 r. powstała tam zupełnie nowa, wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna, aby to historyczne miejsce zyskało nowe życie. Teraz zaczyna przyciągać coraz więcej zwiedzających, a liczba dostępnych tu atrakcji stale rośnie.
Więcej informacji na mit.krakow.pl/hangar