Od 12 do 14 grudnia w Krakowie odbył się już 52. Międzynarodowy Turniej o Puchar prof. Mariana Wieczystego. W widowiskowych zmaganiach w tańcu towarzyskim, nowoczesnym i narodowym wzięło udział około 3100 zawodników z całej Polski i z zagranicy.
To najstarsza i jedna z największych imprez związanych ze sportowym tańcem towarzyskim w Polsce, a także jedna z najbardziej prestiżowych w Europie. 52. Turniej o Puchar prof. Mariana Wieczystego został zorganizowany w dwóch obiektach – Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy przy ul. Ptaszyckiego 4 oraz Hali Sportowej Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Piastowskiej 26a. Atrakcyjna rywalizacja i pokazy kunsztu tancerzy przez trzy dni zgromadziły na trybunach 2500 widzów.
Turniej to festiwal tanecznych zmagań ponad podziałami federacji. Tegoroczna odsłona objęła rywalizację sportową oraz prezentacje w tańcach towarzyskich (standardowych i latynoamerykańskich), nowoczesnych, narodowych, a także bloki rekreacji tanecznej dla dzieci. Była również formuła Pro-Am (ang. Professional + Amateur). W zawodach startowali tancerze w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Rywalizowały pary oraz soliści z całej Polski i z zagranicy – w sumie około 3100 osób!
W ramach turnieju rozegrano wszystkie zaplanowane rundy oraz finały, kończące się wyłonieniem zwycięzców i finalistów w poszczególnych kategoriach tanecznych. W sobotę i w niedzielę zawody wieńczyła gala wieczorna. Otwierał ją hejnał mariacki wykonywany na żywo. Potem następował taniec narodowy – polonez – do akompaniamentu orkiestry, a finały również odbywały się przy muzyce granej na żywo.
Więcej informacji o wydarzeniu, którego partnerem był Kraków, można znaleźć na stronie: www.pucharwieczystego.com.
Turniej organizowany jest, aby upamiętnić prof. Mariana Wieczystego (1902-1986) – mistrza i znawcę tańca towarzyskiego, znakomitego pedagoga, założyciela pierwszego w Polsce klubu tanecznego, który mieścił się w Krakowie.
Urodzony we Lwowie Marian Wieczysty był wielokrotnym mistrzem Polski w tańcach latynoamerykańskich i standardowych, a także specjalistą inżynierii środowiska i budownictwa wodnego, profesorem i doktorem honoris causa Politechniki Krakowskiej.
1 listopada 1929 r. uzyskał od Zawodowego Związku Koncesjonowanych Nauczycieli Tańca w Małopolsce prawo do nauczania tańców salonowych. W październiku 1935 zdał egzamin dyplomowy przed międzynarodową komisją i otrzymał od Związku Międzynarodowego Choreografów tytuł profesora tańca. Z jego inicjatywy w 1935 powstał Związek Zawodowy Nauczycieli Tańca Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą we Lwowie, jednak II wojna światowa spowodowała przerwanie tej działalności.
Po wojnie prof. Marian Wieczysty przyjechał do Krakowa, gdzie przy ul. Kościuszki 73 założył własną szkołę tańca i przygotowywał pary do turniejów. Od 1951 był pierwszym choreografem i kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. W 1956 porzucił prywatną szkołę i poświęcił się upowszechnianiu tańca towarzyskiego w Polsce. Kształcił pary turniejowe przy Krakowskim Domu Kultury „Pod Baranami” i prowadził szkolenia dla nauczycieli oraz sędziów. Działał w Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych oraz Polskim Klubie Tanecznym, którego był członkiem honorowym.
W 1959 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu dwumiesięczne stypendium szkoleniowe w Anglii. W 1978 r. został laureatem Nagrody Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. W 1982 r. otrzymał prestiżową nagrodę taneczną Carl Alan Overseas Award '81. Zmarł w Krakowie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.