górne tło

Praca, iluzja i obraz świata. Dwie nowe wystawy w Bunkrze Sztuki

Bunkier Sztuki zaprasza na dwie równoległe wystawy, które od 28 stycznia podejmują refleksję nad współczesną kondycją człowieka – jako twórcy, pracownika i obserwatora rzeczywistości. „Thank You For My Work” oraz „Fałszywe widoki” to odmienne, lecz dopełniające się opowieści o pracy, obrazach i iluzjach świata, w którym funkcjonujemy.

Od 28 stycznia do 26 kwietnia w Bunkrze Sztuki prezentowana jest wystawa zbiorowa „Thank You For My Work”, kuratorowana przez Zofię Małysę-Janczy. Ekspozycja podejmuje temat pracy artystycznej jako realnej, często niewidzialnej formy pracy, która – mimo wieloletnich postulatów środowiska – dopiero w ostatnich latach zaczyna być systemowo regulowana i doceniana. Punktem odniesienia są m.in. wypracowane w 2025 roku przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej standardy wynagrodzeń dla osób artystycznych w Polsce.

Na wystawie prezentowane są prace uznanych twórczyń i twórców różnych pokoleń, m.in. Andrei Fraser, Huberta Czerepoka, Zbigniewa Warpechowskiego, Moniki Drożyńskiej, Izy Tarasewicz czy Tomasza Kręcickiego. Dzieła wpisujące się w nurt krytyki instytucjonalnej zestawiono z pracami młodszego pokolenia, tworząc przestrzeń refleksji nad nienormowanym czasem pracy, przepracowaniem, kompulsywnym myśleniem o pracy, a także próbami godzenia działalności artystycznej z życiem prywatnym i pracą zarobkową. Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski katalog.

Fałszywe widoki

Równolegle, do 5 kwietnia w Bunkrze Sztuki prezentowana jest monograficzna wystawa „Fałszywe widoki” autorstwa Łukasza Stokłosy, przygotowana pod kuratelą Katarzyny Wąs. Ekspozycja obejmuje obrazy z ostatnich lat twórczości artysty, pochodzące z różnych cykli malarskich, które łączy refleksja nad relacją między naturą a człowiekiem oraz nad sposobami, w jakie konstruujemy obrazy rzeczywistości.

Krajobrazy, portrety i martwe natury Stokłosy ukazują świat na styku tego, co naturalne i wykreowane, prawdziwe i sztuczne. Artysta podważa utrwalone podziały, proponując wizję płynnej, hybrydycznej rzeczywistości, w której granice ulegają rozmyciu, a to, co widzialne, staje się projekcją naszych wyobrażeń. Natura nie jest tu tłem, lecz aktywnym uczestnikiem gry znaczeń – stylizowana i ujarzmiana, a jednocześnie niepokojąca i wymykająca się kontroli.

„Fałszywe widoki” to opowieść o iluzjach, które tworzymy, by oswoić świat, i o obrazach mówiących często więcej o nas samych niż o rzeczywistości, którą próbujemy opisać. Wraz z wystawą ukaże się monograficzny album poświęcony twórczości Łukasza Stokłosy, zawierający teksty Delfiny Jałowik, Xaviera F. Salomona, Jarosława Trybusia oraz Katarzyny Wąs.

Obie wystawy – choć różne formalnie i tematycznie – łączy pytanie o współczesne sposoby widzenia, pracy i funkcjonowania w świecie pełnym napięć, konstrukcji i nieoczywistych zależności.