W ramach inicjatywy „Szkoła w dobrym klimacie” w 15 krakowskich placówkach powstają m.in. ogrody deszczowe, zbiorniki na wodę opadową, zielone dachy, łąki kwietne, ogrody warzywne i eko‑strefy. Przez cały kwiecień w szkołach biorących udział w projekcie odbywają się pikniki otwierające projekt.
Uczestnicy pikników poznają ideę programu i uczestniczą w interaktywnych blokach tematycznych:
„Szkoła w dobrym klimacie” to wyjątkowy projekt, który łączy ekologię, edukację i zaangażowanie młodych ludzi. To inwestycja nie tylko w zieloną infrastrukturę, ale też w ekologiczną świadomość uczniów i nauczycieli, realizowana na podstawie Planu Adaptacji Miasta Krakowa do zmian klimatu do 2030 r.
Środki w wysokości 2 129 854,37 zł (całkowita wartość projektu: 2 672 004,00 zł) pochodzą z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021‑2027 (FEnIKS). Dzięki nim realizowany jest projekt „Szkoła w dobrym klimacie – modelowe rozwiązanie adaptacyjne do zmian klimatu na przykładzie ogrodów przyszkolnych w Krakowie”.