górne tło

Kraków gościł członków Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Związku Miast Polskich

Dwa dni spędzili w Krakowie członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Związku Miast Polskich. Celem spotkania była m.in. wymiana doświadczeń. Posiedzenie odbyło się w Aptece Designu na Wesołej, a jego uczestnicy odwiedzili m.in. Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych.

Spotkanie poświęcone było m.in. zmianom legislacyjnymi w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Przedstawiciele Miasta Krakowa, wśród nich będący członkami komisji – zastępca prezydenta Stanisław Kracik oraz dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury UMK Piotr Szymański mieli okazję przekazać dobre praktyki dotyczące zrealizowanych inwestycji komunalnych.

Mowa była o masterplanie dla Wesołej, projekcie SCT Hub – w kontekście metodologii pracy nad innowacjami dla zrównoważonej turystyki kulturalnej, projekcie MINEV – polegającym na minimalizacji powstawania odpadów komunalnych podczas dużych wydarzeń oraz innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie zieleni miejskiej, a także przeciwdziałaniu powodziom błyskawicznym.

Oprócz Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych przy ul. Igołomskiej uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się również z rozwiązaniami w zakresie zagospodarowania terenów zielonych i wód opadowych w Parku Lotników, Parku Im. Wisławy Szymborskiej oraz ogrodów deszczowych na ul. Krupniczej.

Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, działająca w ramach Związku Miast Polskich, to jedna z komisji tematycznych, skupiająca samorządowców i pracowników miast zajmujących się m.in. gospodarką odpadami, ochroną środowiska, utrzymaniem czystości czy usługami komunalnymi. Jej główną rolą jest wypracowywanie wspólnych stanowisk miast wobec zmian prawa i problemów komunalnych.

Najczęściej komisja zajmuje się tematami takimi jak: